Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto v noci

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Tímto obrazem stínu se prostírá noční strana Pluta. Vesmírný pohled na toto vzdálené těleso se Sluncem za ním pořídila minulý červenec sonda New Horizons. Kosmická sonda byla asi 19 minut po svém nejtěsnějším přiblížení vzdálená něco přes 21 000 kilometrů. Snímek obyvatele Kuiperova pásu v siluetě ukazuje jeho řídkou a překvapivě komplexní atmosféru s vrstevnatými závoji. Na srpečku osvětlené krajiny nahoře jsou i jižní oblasti plání dusíkového ledu, neformálně známé jako Sputnik Planum a drsné hory vodního ledu v Norgay Montes.

Štítky: Pluto, New horizons, Atmosféra


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »