Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto v noci

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Tímto obrazem stínu se prostírá noční strana Pluta. Vesmírný pohled na toto vzdálené těleso se Sluncem za ním pořídila minulý červenec sonda New Horizons. Kosmická sonda byla asi 19 minut po svém nejtěsnějším přiblížení vzdálená něco přes 21 000 kilometrů. Snímek obyvatele Kuiperova pásu v siluetě ukazuje jeho řídkou a překvapivě komplexní atmosféru s vrstevnatými závoji. Na srpečku osvětlené krajiny nahoře jsou i jižní oblasti plání dusíkového ledu, neformálně známé jako Sputnik Planum a drsné hory vodního ledu v Norgay Montes.

Štítky: Pluto, New horizons, Atmosféra


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »