Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6888: Mlhovina Srpek

Uznání a copyright: Michael Miller, Jimmy Walker

NGC 6888, též známá jako mlhovina Srpek, je kosmická bublina o rozměru asi 25 světelných let, rozfouknutá větry z její centrální, jasné, hmotné hvězdy. Tento ostrý teleskopický portrét využívá úzkopásmová obrazová data, která v této větry rozfouknuté mlhovině izolují světlo z atomů vodíku a kyslíku. Atomy kyslíku vytvářejí modrozelenou barvu, která se zdá obklopovat jemné záhyby a filamenty. Centrální hvězda, která je vidět v mlhovině NGC 6888, se klasifikuje jako Wolf-Rayetova hvězda (WR 136). Tato hvězda odhazuje svoje vnější vrstvy v silném hvězdném větru, který každých 10 000 let vyvrhuje ekvivalentní hmotnost Slunce. Komplexní struktury v této mlhovině jsou nejspíše výsledkem toho, jak tento silný vítr interaguje s materiálem, který byl vyvržen v dřívějších fázích. Tato hvězda spotřebovává palivo smrtícím tempem a na konci svého hvězdného života nakonec vzplane ve velkém výbuchu supernovy. NGC 6888 se nachází v na mlhoviny bohatém souhvězdí Labutě (Cygnus) a je asi 5000 světelných let daleko.

Štítky: Mlhovina Srpek, NGC 6888, Wolf rayet star, Hvězdný vítr


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »