Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Labuť: Bublina a Srpek

Uznání a copyright: Ivan Eder

Tato mračna plynu a prachu se nacházejí v poli bohatém na hvězdy v rovině naší Mléčné dráhy ve vysoko letícím souhvězdí Labutě. V zorném poli dalekohledu byly zachyceny mlhoviny Mýdlová bublina (níže vlevo) a Srpek (vpravo nahoře). Obě mlhoviny vznikly v závěrečné fázi života hvězdy. Srpková mlhovina, též známá jako NGC 6888, vznikla, když její jasná hmotná centrální Wolf-Rayetova hvězda WR 136 odhodila svoji vnější obálku za silného hvězdného větru. WR 136 spaluje své palivo zničujícím tempem a je u konce svého krátkého života, který skončí spektakulárním výbuchem supernovy. Nedávno objevená mlhovina Mýdlová bublina je nejspíš planetární mlhovina, závěrečná obálka slunci podobné, dlouho žijící hvězdy s nízkou hmotností, jejímž osudem je stát se pomalu chladnoucím bílým trpaslíkem. Obě mlhoviny jsou zhruba 5000 světelných let daleko a větší Srpková mlhovina měří asi 25 světelných let.

Štítky: PN Ju 1, Mlhovina Mýdlová bublina, Ngc6888, Mlhovina Srpek


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »