Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GW151226: Potvrzen druhý zdroj gravitačních vln

Uznání ilustrace: LIGO, NSF

Začíná být vidět nová obloha. Když se podíváte vzhůru, tak uvidíte oblohu, jak vypadá v obyčejném světle, v elektromagnetickém záření. Ovšem v minulém roce začalo lidstvo vidět naši kdysi dobře známou oblohu jak vypadá v jiném druhu záření, v gravitačním záření. Tři měsíce po historické první detekci GW150914 dnes spolupracující observatoře LIGO oznámily detekci druhého potvrzeného záblesku gravitačních vln GW151226. Jak vyplývá z označení, záblesk GW151226 byl zaznamenán koncem prosince 2015. Byl detekován současně oběma observatořemi LIGO ve státech Washington a Louisiana v USA. Na videu je vidět animovaná křivka, která ukazuje, jak se frekvence GW151226 měnila v průběhu měření detektorem v Hanfordu, Washington. Soustava, která emituje gravitační vlny, se dá nejlépe popsat jako dvě slučující se černé díry s původní hmotou zhruba 14 a 8 hmot Slunce s rudým posuvem asi 0,09, což by znamenalo, že k této události došlo před 1,4 miliardou let, než k nám záření dospělo. Povšimněte si frekvence a jasnosti gravitačního záření, které jsou zde mapované do zvuku a vrcholí v druhé sekundě slučování černých děr. Jak LIGO nadále pokračuje v práci, jak se jeho citlivost zvyšuje a další detektory gravitačního záření v příštích letech budou přibývat, tak nový pohled lidstva na oblohu jistě změní chápání vesmíru.

Původní oznámení s upoutávkou: Dnes v 1:30 odpoledne východoamerického letního času (19:30 SELČ) bude po zahájení tiskové konference LIGO na 228. zasedání Americké astronomické společnosti v San Diegu v Kalifornii zveřejněn nový a vzrušující APOD. Všichni v APODu si (opět) cení vaší trpělivosti.

Štítky: Video, Holder, Place, Apod, Černé díry, Gravitační záření, LIGO


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »