Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GW151226: Potvrzen druhý zdroj gravitačních vln

Uznání ilustrace: LIGO, NSF

Začíná být vidět nová obloha. Když se podíváte vzhůru, tak uvidíte oblohu, jak vypadá v obyčejném světle, v elektromagnetickém záření. Ovšem v minulém roce začalo lidstvo vidět naši kdysi dobře známou oblohu jak vypadá v jiném druhu záření, v gravitačním záření. Tři měsíce po historické první detekci GW150914 dnes spolupracující observatoře LIGO oznámily detekci druhého potvrzeného záblesku gravitačních vln GW151226. Jak vyplývá z označení, záblesk GW151226 byl zaznamenán koncem prosince 2015. Byl detekován současně oběma observatořemi LIGO ve státech Washington a Louisiana v USA. Na videu je vidět animovaná křivka, která ukazuje, jak se frekvence GW151226 měnila v průběhu měření detektorem v Hanfordu, Washington. Soustava, která emituje gravitační vlny, se dá nejlépe popsat jako dvě slučující se černé díry s původní hmotou zhruba 14 a 8 hmot Slunce s rudým posuvem asi 0,09, což by znamenalo, že k této události došlo před 1,4 miliardou let, než k nám záření dospělo. Povšimněte si frekvence a jasnosti gravitačního záření, které jsou zde mapované do zvuku a vrcholí v druhé sekundě slučování černých děr. Jak LIGO nadále pokračuje v práci, jak se jeho citlivost zvyšuje a další detektory gravitačního záření v příštích letech budou přibývat, tak nový pohled lidstva na oblohu jistě změní chápání vesmíru.

Původní oznámení s upoutávkou: Dnes v 1:30 odpoledne východoamerického letního času (19:30 SELČ) bude po zahájení tiskové konference LIGO na 228. zasedání Americké astronomické společnosti v San Diegu v Kalifornii zveřejněn nový a vzrušující APOD. Všichni v APODu si (opět) cení vaší trpělivosti.

Štítky: Video, Holder, Place, Apod, Černé díry, Gravitační záření, LIGO


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »