Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LIGO detekoval gravitační vlny ze slučujících se černých děr

Uznání ilustrace: LIGO, NSF, Aurore Simonnet (Sonoma State U.)

Poprvé bylo přímo detekováno gravitační záření. Detekci uskutečnily obě zařízení LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) ve Washingtonu a v Louisianě současně minulé září. Po četných testech na konsistentnost byl výsledný 5-sigma objev dnes publikován. Změřené gravitační vlny odpovídají těm ze slučování dvou velkých černých děr po spirále smrti ve vzdálené galaxii, s výslednou novou černou dírou, která krátkodobě "zvučí". Tento jen předpověděl A. Einstein a historický objev potvrdil úhelný kámen v chápání lidstva gravitace a základní fyziky. Jedná se také o zatím vůbec nejpřímější detekci černých děr. Na ilustraci jsou vidět obě slučující se černé díry se sílou signálu z obou detektorů během více než 0,3 sekundy dole. Možná, že budoucí detekce pomocí Advanced LIGO a dalších detektorů gravitačních vln nepotvrdí tak spektakulární podstatu tohoto měření, jsou ale ohromným příslibem lidstvu jako nový způsob vidění a zkoumání našeho vesmíru.

Poznámka překladatele: O půlnoci východoamerického času byl zveřejněn obrázek - upoutávka s textem, který sděloval, že se v 11 hodin východoamerického času objeví nový a vzrušující APOD poté, co začne tisková konference LIGO ve Washingtonu, DC. Česká verze byla zveřejněna o 20 minut později v 17:20 SEČ.

Štítky: Gravitační záření, LIGO, Černé díry


39. vesmírný týden 2025

39. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 9. do 28. 9. 2025. Měsíc po novu se vynoří na večerní obloze až koncem týdne. Saturn je v opozici a uvidíme ho celou noc, další planety jsou nejvýše ráno. Aktivita Slunce je nízká. Na ranní obloze je zjasňující kometa C/2025 A6 (Lemmon) a zajímavé jsou rovněž další, od nás nyní neviditelné. Cygnus XL po drobných obtížích se zážehy motoru dorazil úspěšně k ISS. Evropa je blíže k znovupoužitelnému nosiči. Do blízkosti Lagrangeova bodu L1 se mají dostat významné sondy pro studium Slunce i heliosféry. Před 95 lety se narodil americký astronaut John Young.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

krepuskulární paprsky

Po západu slunce směrem na západ

Další informace »