Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Splynutí černých děr

Uznání simulace: Simulating eXtreme Spacetimes Project

Stiskněte šipku a podívejte se, jak splynou dvě černé díry. Tato simulace, inspirovaná první přímou detekcí gravitačních vln zařízením LIGO, na videu zpomaleně ukazuje to, co se jinak děje během třetiny sekundy. Kosmické divadlo s černými děrami se hraje před hvězdami, plynem a prachem. Jak se obě černé díry po spirále blíží k sobě až nakonec splynou, tak jejich extrémní gravitace ohýbá světlo za nimi do Einsteinových prstenců. Neviditelné gravitační vlny vznikají při rychlém splynutí hmotných objektů, což ve viditelném obrazu způsobuje vlny a rázy uvnitř a vně Einsteinových prstenců, dokonce i po splynutí černých děr. Gravitační vlny ze zdroje zvaného GW150914 a detekované pomocí LIGO odpovídají sloučení dvou černých děr o hmotnosti 36 a 29 slunečních hmotností ve vzdálenosti 1,3 miliardy světelných let. Výsledná jediná černá díra má hmotnost 62 Sluncí, přičemž se zbylé 3 sluneční hmotnosti přeměnily do energie gravitačních vln.

Štítky: Černá díra, Gw150914, Zobrazení gravitační čočkou, Gravitační vlny, LIGO, Video


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »