Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Splynutí černých děr

Uznání simulace: Simulating eXtreme Spacetimes Project

Stiskněte šipku a podívejte se, jak splynou dvě černé díry. Tato simulace, inspirovaná první přímou detekcí gravitačních vln zařízením LIGO, na videu zpomaleně ukazuje to, co se jinak děje během třetiny sekundy. Kosmické divadlo s černými děrami se hraje před hvězdami, plynem a prachem. Jak se obě černé díry po spirále blíží k sobě až nakonec splynou, tak jejich extrémní gravitace ohýbá světlo za nimi do Einsteinových prstenců. Neviditelné gravitační vlny vznikají při rychlém splynutí hmotných objektů, což ve viditelném obrazu způsobuje vlny a rázy uvnitř a vně Einsteinových prstenců, dokonce i po splynutí černých děr. Gravitační vlny ze zdroje zvaného GW150914 a detekované pomocí LIGO odpovídají sloučení dvou černých děr o hmotnosti 36 a 29 slunečních hmotností ve vzdálenosti 1,3 miliardy světelných let. Výsledná jediná černá díra má hmotnost 62 Sluncí, přičemž se zbylé 3 sluneční hmotnosti přeměnily do energie gravitačních vln.

Štítky: Černá díra, Gw150914, Zobrazení gravitační čočkou, Gravitační vlny, LIGO, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »