Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Splynutí černých děr

Uznání simulace: Simulating eXtreme Spacetimes Project

Stiskněte šipku a podívejte se, jak splynou dvě černé díry. Tato simulace, inspirovaná první přímou detekcí gravitačních vln zařízením LIGO, na videu zpomaleně ukazuje to, co se jinak děje během třetiny sekundy. Kosmické divadlo s černými děrami se hraje před hvězdami, plynem a prachem. Jak se obě černé díry po spirále blíží k sobě až nakonec splynou, tak jejich extrémní gravitace ohýbá světlo za nimi do Einsteinových prstenců. Neviditelné gravitační vlny vznikají při rychlém splynutí hmotných objektů, což ve viditelném obrazu způsobuje vlny a rázy uvnitř a vně Einsteinových prstenců, dokonce i po splynutí černých děr. Gravitační vlny ze zdroje zvaného GW150914 a detekované pomocí LIGO odpovídají sloučení dvou černých děr o hmotnosti 36 a 29 slunečních hmotností ve vzdálenosti 1,3 miliardy světelných let. Výsledná jediná černá díra má hmotnost 62 Sluncí, přičemž se zbylé 3 sluneční hmotnosti přeměnily do energie gravitačních vln.

Štítky: Černá díra, Gw150914, Zobrazení gravitační čočkou, Gravitační vlny, LIGO, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »