Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yutu na malé planetě

Uznání: Chinese Academy of Sciences, Chinese National Space Administration,
Emily Lakdawalla (Planetary Society) - Stitched by: Andrew Bodrov

Stopy vedou k malému robotovi usazenému na vrchu této světlé malé planety. Tou planetou je ovšem ve skutečnosti Měsíc. Robotem je vozítko Yutu o velikosti psacího stolu, které opustilo svůj přistávací modul Chang'e 3 po přistání v půli prosince 2013 v severním Moři dešťů (Mare Imbrium). Projekce do malé planety je digitálně zborcenou a pospojovanou mozaikou snímků z terénní kamery přistávacího modulu, která pokrývá 360 krát 180 stupňů. Yutu nakonec urazilo něco přes 100 metrů a v lednu 2014 se zastavilo. Zato přístroje na přistávací části po více než dvou letech na lunárním povrchu stále pracují. K dispozici je také interaktivní panoramatická verze této malé planety.

Štítky: Měsíc, Yutu, Chang'e 3, Vozítko, Přistávací modul


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »