Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srdcovitý tvar lentikulárního mraku

Uznání a copyright: Michael Kunze

Může mrak milovat horu? Možná že ne, ale na Valentýna jako je dnes může jeden snadno vidět symbol ve tvaru srdce i tam, kde ve skutečnosti není. Tvar srdce, který vidíte, je prchavou pareidolií, ve skutečnosti se jedná o čočkovitý mrak, který se jednoho rána loni v červenci objevil nad novozélandským národním parkem Mount Cook. V doprovodném videu je vidět, že čočkovitý mrak byl na obloze většinou nehybný, ale okolními větry se posouval a vibroval. Červená barva mraku pochází od vycházejícího Slunce už mimo obrázek vpravo. Čočkovité (lentikulární) mraky jsou dosti vzácné, a vznikají ve vzduchu, který fouká přes hory. Ve stoupajícím vzduchu může vznikat víření a tam, kde se vzduch ochladí pod rosnou teplotu, tak voda v něm zkondenzuje do kapiček. Tato úžasná podívaná fascinovala kameramana natolik, že naneštěstí přišel pozdě na snídani.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Nový Zéland, Lenticular Cloud, Pareidolie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »