Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LIGO detekoval gravitační vlny ze slučujících se černých děr

Uznání ilustrace: LIGO, NSF, Aurore Simonnet (Sonoma State U.)

Poprvé bylo přímo detekováno gravitační záření. Detekci uskutečnily obě zařízení LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) ve Washingtonu a v Louisianě současně minulé září. Po četných testech na konsistentnost byl výsledný 5-sigma objev dnes publikován. Změřené gravitační vlny odpovídají těm ze slučování dvou velkých černých děr po spirále smrti ve vzdálené galaxii, s výslednou novou černou dírou, která krátkodobě "zvučí". Tento jen předpověděl A. Einstein a historický objev potvrdil úhelný kámen v chápání lidstva gravitace a základní fyziky. Jedná se také o zatím vůbec nejpřímější detekci černých děr. Na ilustraci jsou vidět obě slučující se černé díry se sílou signálu z obou detektorů během více než 0,3 sekundy dole. Možná, že budoucí detekce pomocí Advanced LIGO a dalších detektorů gravitačních vln nepotvrdí tak spektakulární podstatu tohoto měření, jsou ale ohromným příslibem lidstvu jako nový způsob vidění a zkoumání našeho vesmíru.

Poznámka překladatele: O půlnoci východoamerického času byl zveřejněn obrázek - upoutávka s textem, který sděloval, že se v 11 hodin východoamerického času objeví nový a vzrušující APOD poté, co začne tisková konference LIGO ve Washingtonu, DC. Česká verze byla zveřejněna o 20 minut později v 17:20 SEČ.

Štítky: Gravitační záření, LIGO, Černé díry


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »