Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LIGO detekoval gravitační vlny ze slučujících se černých děr

Uznání ilustrace: LIGO, NSF, Aurore Simonnet (Sonoma State U.)

Poprvé bylo přímo detekováno gravitační záření. Detekci uskutečnily obě zařízení LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) ve Washingtonu a v Louisianě současně minulé září. Po četných testech na konsistentnost byl výsledný 5-sigma objev dnes publikován. Změřené gravitační vlny odpovídají těm ze slučování dvou velkých černých děr po spirále smrti ve vzdálené galaxii, s výslednou novou černou dírou, která krátkodobě "zvučí". Tento jen předpověděl A. Einstein a historický objev potvrdil úhelný kámen v chápání lidstva gravitace a základní fyziky. Jedná se také o zatím vůbec nejpřímější detekci černých děr. Na ilustraci jsou vidět obě slučující se černé díry se sílou signálu z obou detektorů během více než 0,3 sekundy dole. Možná, že budoucí detekce pomocí Advanced LIGO a dalších detektorů gravitačních vln nepotvrdí tak spektakulární podstatu tohoto měření, jsou ale ohromným příslibem lidstvu jako nový způsob vidění a zkoumání našeho vesmíru.

Poznámka překladatele: O půlnoci východoamerického času byl zveřejněn obrázek - upoutávka s textem, který sděloval, že se v 11 hodin východoamerického času objeví nový a vzrušující APOD poté, co začne tisková konference LIGO ve Washingtonu, DC. Česká verze byla zveřejněna o 20 minut později v 17:20 SEČ.

Štítky: Gravitační záření, LIGO, Černé díry


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »