Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SDSSJ1430: Galaktický Einsteinův prstenec

Uznání: A. Bolton (UH/IfA) for SLACS and NASA/ESA

Co je velké a modré, že dokáže obalit celou galaxii? Přelud gravitační čočky. Na snímku nahoře vlevo gravitace normální bílé galaxie gravitačně zbortila světlo z mnohem vzdálenější modré galaxie. Normálně by takový ohyb světla vyústil do dvou jednotlivých obrazů vzdálené galaxie, ale v tomto případě je uspořádání čočky tak precizní, že obraz galaxie v pozadí je zborcen do téměř úplného prstence. Jelikož takový efekt čočky do jistých podrobností předpověděl před více jak 70 lety Albert Einstein, tak se prstencům jako je je SDSSJ1430 říká Einsteinovy prstence. SDSSJ1430 byl objeven při pozorovací kampani SLACS (Sloan Lens Advanced Camera for Surveys), což je pozorovací program, který zkoumá kandidáty na gravitační čočky nalezené při přehlídce SDSS (Sloan Digital Sky Survey) za pomoci kamery ACS Hubblova kosmického dalekohledu. Silné gravitační čočky jako je SDSSJ1440 jsou více než jenom zvláštností, jejich vícenásobné části astronomům umožňují určit hmotnost a obsah temné hmoty galaxií popředí čočky. Na základě těchto zjištění údaje ze SLACS nyní například ukazují, že podíl temné hmoty narůstá s celkovou hmotností galaxií. Vložené obrázky vpravo odshora dolů ukazují počítačem rekonstruhované obrazy toho, jak opravdu vypadá modrá galaxie v pozadí, jak vypadá bílá galaxie v popředí a jen modré světlo z galaxie v pozadí prošlé čočkou.

Štítky: Gravitační čočky, SDSSJ1430, Einstein ring


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »