Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový atlas světa jasnosti umělého osvětlení oblohy

Uznání a license: F. Falchi et al., Light Pollution Atlas, ISTIL

Jak jste daleko od přírodní tmavé oblohy? Tato mapa světa (střední | velká) v postupných krocích ukazuje vliv jasnosti umělého osvětlení noční oblohy na vizuální vzhled noční oblohy. Jasnost byla modelována s využitím družicových snímků s vysokým rozlišením a zapadá do tisíců měření jasnosti oblohy v nedávné práci. Barevně kódované úrovně jsou srovnávány s přírodní jasností oblohy pro dané místo. Například žlutá úroveň jasnosti umělého osvětlení oblohy mění přirozený vzhled noční oblohy. Při červené úrovni se Mléčná dráha ukrývá do umělým světlem zářící mlhy. Výsledky ukazují, že historicky běžný noční pohled na naši Galaxii je nyní pro více než třetinu lidstva ztracen. To je pro 60% Evropanů, téměř 80% Severoameričanů a obyvatelů dalších hustě zalidněných, světelně znečištěných oblastí Země.

Štítky: Protisvit, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Země, Night


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »