Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový atlas světa jasnosti umělého osvětlení oblohy

Uznání a license: F. Falchi et al., Light Pollution Atlas, ISTIL

Jak jste daleko od přírodní tmavé oblohy? Tato mapa světa (střední | velká) v postupných krocích ukazuje vliv jasnosti umělého osvětlení noční oblohy na vizuální vzhled noční oblohy. Jasnost byla modelována s využitím družicových snímků s vysokým rozlišením a zapadá do tisíců měření jasnosti oblohy v nedávné práci. Barevně kódované úrovně jsou srovnávány s přírodní jasností oblohy pro dané místo. Například žlutá úroveň jasnosti umělého osvětlení oblohy mění přirozený vzhled noční oblohy. Při červené úrovni se Mléčná dráha ukrývá do umělým světlem zářící mlhy. Výsledky ukazují, že historicky běžný noční pohled na naši Galaxii je nyní pro více než třetinu lidstva ztracen. To je pro 60% Evropanů, téměř 80% Severoameričanů a obyvatelů dalších hustě zalidněných, světelně znečištěných oblastí Země.

Štítky: Protisvit, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Země, Night


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »