Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový atlas světa jasnosti umělého osvětlení oblohy

Uznání a license: F. Falchi et al., Light Pollution Atlas, ISTIL

Jak jste daleko od přírodní tmavé oblohy? Tato mapa světa (střední | velká) v postupných krocích ukazuje vliv jasnosti umělého osvětlení noční oblohy na vizuální vzhled noční oblohy. Jasnost byla modelována s využitím družicových snímků s vysokým rozlišením a zapadá do tisíců měření jasnosti oblohy v nedávné práci. Barevně kódované úrovně jsou srovnávány s přírodní jasností oblohy pro dané místo. Například žlutá úroveň jasnosti umělého osvětlení oblohy mění přirozený vzhled noční oblohy. Při červené úrovni se Mléčná dráha ukrývá do umělým světlem zářící mlhy. Výsledky ukazují, že historicky běžný noční pohled na naši Galaxii je nyní pro více než třetinu lidstva ztracen. To je pro 60% Evropanů, téměř 80% Severoameričanů a obyvatelů dalších hustě zalidněných, světelně znečištěných oblastí Země.

Štítky: Protisvit, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Země, Night


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »