Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Juno se blíží k Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Po téměř pětileté cestě se Juno blíží k Jupiteru přes severní pól, a taková perspektiva se hned tak nevidí ani u pozemských sond, které se obvykle k Jupiteru nejvíce přiblíží u rovníku. Tento pohled na vládnoucího plynného obra na noční stranu Jupiteru se čtyřmi velkými galilejskými měsíci zachytila 21. června ze vzdálenosti 10,9 miliónů kilometrů kamera JunoCam. JunoCam má pořizovat detailní pohledy na oblačnost v atmosféře se zónami a pásy a 4. července (5. července v 5 UT) zažehne svůj hlavní motor, zpomalí a vstoupí na svou oběžnou dráhu. Pokud vše dobře půjde, tak to bude první kosmická sonda, která bude obíhat přes póly Jupiteru a prolétat jen 5000 kilometrů daleko od vrcholů oblačnosti při své misi v délce 20 měsíců.

Štítky: Kosmická loď, Juno, Jupiter, Galilean moons


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »