Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Juno se blíží k Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Po téměř pětileté cestě se Juno blíží k Jupiteru přes severní pól, a taková perspektiva se hned tak nevidí ani u pozemských sond, které se obvykle k Jupiteru nejvíce přiblíží u rovníku. Tento pohled na vládnoucího plynného obra na noční stranu Jupiteru se čtyřmi velkými galilejskými měsíci zachytila 21. června ze vzdálenosti 10,9 miliónů kilometrů kamera JunoCam. JunoCam má pořizovat detailní pohledy na oblačnost v atmosféře se zónami a pásy a 4. července (5. července v 5 UT) zažehne svůj hlavní motor, zpomalí a vstoupí na svou oběžnou dráhu. Pokud vše dobře půjde, tak to bude první kosmická sonda, která bude obíhat přes póly Jupiteru a prolétat jen 5000 kilometrů daleko od vrcholů oblačnosti při své misi v délce 20 měsíců.

Štítky: Kosmická loď, Juno, Jupiter, Galilean moons


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »