Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Juno se blíží k Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Po téměř pětileté cestě se Juno blíží k Jupiteru přes severní pól, a taková perspektiva se hned tak nevidí ani u pozemských sond, které se obvykle k Jupiteru nejvíce přiblíží u rovníku. Tento pohled na vládnoucího plynného obra na noční stranu Jupiteru se čtyřmi velkými galilejskými měsíci zachytila 21. června ze vzdálenosti 10,9 miliónů kilometrů kamera JunoCam. JunoCam má pořizovat detailní pohledy na oblačnost v atmosféře se zónami a pásy a 4. července (5. července v 5 UT) zažehne svůj hlavní motor, zpomalí a vstoupí na svou oběžnou dráhu. Pokud vše dobře půjde, tak to bude první kosmická sonda, která bude obíhat přes póly Jupiteru a prolétat jen 5000 kilometrů daleko od vrcholů oblačnosti při své misi v délce 20 měsíců.

Štítky: Kosmická loď, Juno, Jupiter, Galilean moons


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »