Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Juno se blíží k Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Po téměř pětileté cestě se Juno blíží k Jupiteru přes severní pól, a taková perspektiva se hned tak nevidí ani u pozemských sond, které se obvykle k Jupiteru nejvíce přiblíží u rovníku. Tento pohled na vládnoucího plynného obra na noční stranu Jupiteru se čtyřmi velkými galilejskými měsíci zachytila 21. června ze vzdálenosti 10,9 miliónů kilometrů kamera JunoCam. JunoCam má pořizovat detailní pohledy na oblačnost v atmosféře se zónami a pásy a 4. července (5. července v 5 UT) zažehne svůj hlavní motor, zpomalí a vstoupí na svou oběžnou dráhu. Pokud vše dobře půjde, tak to bude první kosmická sonda, která bude obíhat přes póly Jupiteru a prolétat jen 5000 kilometrů daleko od vrcholů oblačnosti při své misi v délce 20 měsíců.

Štítky: Kosmická loď, Juno, Jupiter, Galilean moons


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »