Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy světlušek a letní Mléčná dráha

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Sérii snímků pro zachycení této poklidné scenérie s oblohou nad jižním Ontáriem za letního večera na severní polokouli pořídila kamera na nízkém stativu. Pohled z břehu jezera ukazuje naši Galaxii nad klidnou vodou s mnoha nočními svítivými stopami. Ovšem ty světelné stopy nejsou ani záblesky družic, ani meteory, nebo polární záře. Do širokoúhlého pole vytvořeného ze čtyř následných 15 sekundových expozic vstoupily zprava pulzující světlušky, nejprve kolem kamery a potom vlevo a zpátky k jezeru s centrální Mléčnou dráhou, která vychází v pozadí.

Štítky: Mléčná dráha, Firefly, Summer, Bioluminescence


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »