Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Tom Masterson

Spousta nádherných barev mračen Rho Ophiuchi zdůrazňuje mnoho procesů, které tam probíhají. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo hvězdy Rho Ophiuchi a okolních hvězd se v této části mlhoviny odráží efektivněji, než světlo červené. Pozemská obloha se ve dne jeví modrá ze stejných důvodů. Červené a žluté oblasti svítí především emisí atomárních a molekulárních plynů v mlhovině. Světlo z blízkých modrých hvězd, které je energetičtější než světlo z Antaresu, vyráží z plynu elektrony, které pak po rekombinaci s plynem září. Tmavě hnědé oblasti jsou způsobeny prachovými zrny, která vznikají v mladých stelárních atmosférách a která efektivně cloní světlo za nimi. Mračna hvězdy Rho Ophiuchi jsou daleko před kulovou hvězdokupou M4, která je zde vidět vpravo nahoře, a dokonce jsou barevnější, než mohou lidé vidět, jelikož emitují světlo v každém vlnovém pásmu, od rádiových vln až po gama záření.

Štítky: Rho Ophiuchi, Star clouds, Kulová hvězdokupa


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »