Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Tom Masterson

Spousta nádherných barev mračen Rho Ophiuchi zdůrazňuje mnoho procesů, které tam probíhají. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo hvězdy Rho Ophiuchi a okolních hvězd se v této části mlhoviny odráží efektivněji, než světlo červené. Pozemská obloha se ve dne jeví modrá ze stejných důvodů. Červené a žluté oblasti svítí především emisí atomárních a molekulárních plynů v mlhovině. Světlo z blízkých modrých hvězd, které je energetičtější než světlo z Antaresu, vyráží z plynu elektrony, které pak po rekombinaci s plynem září. Tmavě hnědé oblasti jsou způsobeny prachovými zrny, která vznikají v mladých stelárních atmosférách a která efektivně cloní světlo za nimi. Mračna hvězdy Rho Ophiuchi jsou daleko před kulovou hvězdokupou M4, která je zde vidět vpravo nahoře, a dokonce jsou barevnější, než mohou lidé vidět, jelikož emitují světlo v každém vlnovém pásmu, od rádiových vln až po gama záření.

Štítky: Rho Ophiuchi, Star clouds, Kulová hvězdokupa


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »