Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4628: Mlhovina Kreveta

Uznání a copyright: Michael Sidonio

Jižně od hvězdy Antares, v ocasu na mlhoviny bohatém souhvězdí Štíra (Scorpius), se nachází emisní mlhovina IC 4628. Mlhovinu ozařují neviditelným ultrafialovým zářením blízké, horké, hmotné, jen milióny let staré hvězdy a z atomů vyráží elektrony. Elektrony se nakonec rekombinují s atomy za vzniku viditelné záře mlhoviny, které dominuje červená emise vodíku. Tato oblast v odhadované vzdálenosti 6000 světelných let měří asi 250 světelných let a na oblozevelikost asi čtyř měsíčních úplňků. Mlhovina je také katalogizována jako Gum 56 po australském astronomovi Colin Stanley Gumovi, ale mořské plody milující astronomové mohou tomuto kosmickému mračnu říkat raději mlhovina Kreveta.

Štítky: IC 4628, Prawn nebula, Emisní mlhovina


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »