Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání a copyright: Robert Gendler & Martin Pugh

Mlhoviny jsou možná tak slavné díky svým dobře známým tvarům, stejně jako jsou kočky známé pro potíže, které dokáží způsobit. Nikdo ale neví o kočce, která vytvořila velkou mlhovinu Kočičí tlapka, která je vidět ve Štíru (Scorpius). Kočičí tlapka ve vzdálenosti 5500 světelných let je emisní mlhovina s červenou barvou, což znamená nadbytek ionizovaných atomů vodíku. Alternativně se nazývá mlhovina Medvědí dráp nebo NGC 6334 a okolní hvězdy mají hmotnost skoro desetinásobku našeho Slunce a vznikly teprve v několika minulých miliónech let.Širokoúhlý hloubkový snímek Kočičí tlapky nahoře byl vyfotografován z Nového jižního Walesu v Austrálii.

Štítky: Emisní mlhovina, Cat's Paw Nebula, NGC 6334


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »