Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Merkur v Las Campanas

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Pohled k západu minulý čtvrtek z 2,5 km vysokého vrcholu Cerro Las Campanas v odlehlých chilských Andách byl úžasný. Jasný, ale slábnoucí Merkur byl velmi blízko k dva dny starému Měsíci. V naprosto nádherné horské krajině je zachycen Sluncem osvětlený srpek Měsíce a jeho svitem Země osvětlená noční strana i s prchavou nejvnitřnější planetou. Pod konjunkcí Měsíce a Merkuru je dokonce ještě další těsný pár brilantní Venuše a jasné hvězdy Regulus, které jsou stále ještě nad malebným západním obzorem. Nádherná obloha nad Las Campanas není nic neočekávaného. Tato oblast je v současnosti domovem dvojice Magellanových dalekohledů observatoře Las Campanas a na vrcholu bude v budoucnu Obří Magellanův dalekohled.

Štítky: Měsíc, Zemský svit, Merkur, Západ slunce, Giant magellan telescope


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)_1

Pořízeno 10.7.2020 ve 02:20 SELČ

Další informace »