Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tutulema: Analema se slunečním zatměním

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel and Tunç Tezel (TWAN)

Pokud byste vyšli ven každý den přesně ve stejnou dobu a pořídili snímek se Sluncem, tak jak by se poloha Slunce měnila? S trochou plánování a úsilí se taková série snímků dá pořídit. Slunce v průběhu roku vykonává osmičkovou dráhu zvanou analema. Na severní polokouli Země se Slunce jeví na spodku analemy při zimním slunovratu. Analemy vytvořené v různých šířkách vypadají trochu odlišně, stejně tak analemy vytvořené v jinou denní dobu. S ještě větším plánováním a úsilím se do takové série dá začlenit i úplné zatmění Slunce, jako je vidět na obrázku. Je zde vidět analema s úplným zatměním, neboli tutulema, což je termín vytvořený fotografy a je založen na tureckém slově pro zatmění. Na kompozitním obrázku je vidět sekvence, která byla pořízena v Turecku v roce 2005. Základní snímek sekvence je z úplné fáze zatmění Slunce, tak jak bylo vidět ze Side v Turecku 29. března 2006. Během totality byla také vpravo dole vidět Venuše. Pokud byste chtěli vytvořit svoji vlastní tutulemu v USA, která by končila při příštím srpnovém úplném zatmění Slunce, tak je nyní dobré začít.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 s obrázky NASA.

Štítky: Total solar eclipse, Analemma, Slunce


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »