Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tutulema: Analema se slunečním zatměním

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel and Tunç Tezel (TWAN)

Pokud byste vyšli ven každý den přesně ve stejnou dobu a pořídili snímek se Sluncem, tak jak by se poloha Slunce měnila? S trochou plánování a úsilí se taková série snímků dá pořídit. Slunce v průběhu roku vykonává osmičkovou dráhu zvanou analema. Na severní polokouli Země se Slunce jeví na spodku analemy při zimním slunovratu. Analemy vytvořené v různých šířkách vypadají trochu odlišně, stejně tak analemy vytvořené v jinou denní dobu. S ještě větším plánováním a úsilím se do takové série dá začlenit i úplné zatmění Slunce, jako je vidět na obrázku. Je zde vidět analema s úplným zatměním, neboli tutulema, což je termín vytvořený fotografy a je založen na tureckém slově pro zatmění. Na kompozitním obrázku je vidět sekvence, která byla pořízena v Turecku v roce 2005. Základní snímek sekvence je z úplné fáze zatmění Slunce, tak jak bylo vidět ze Side v Turecku 29. března 2006. Během totality byla také vpravo dole vidět Venuše. Pokud byste chtěli vytvořit svoji vlastní tutulemu v USA, která by končila při příštím srpnovém úplném zatmění Slunce, tak je nyní dobré začít.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 s obrázky NASA.

Štítky: Total solar eclipse, Analemma, Slunce


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »