Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tutulema: Analema se slunečním zatměním

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel and Tunç Tezel (TWAN)

Pokud byste vyšli ven každý den přesně ve stejnou dobu a pořídili snímek se Sluncem, tak jak by se poloha Slunce měnila? S trochou plánování a úsilí se taková série snímků dá pořídit. Slunce v průběhu roku vykonává osmičkovou dráhu zvanou analema. Na severní polokouli Země se Slunce jeví na spodku analemy při zimním slunovratu. Analemy vytvořené v různých šířkách vypadají trochu odlišně, stejně tak analemy vytvořené v jinou denní dobu. S ještě větším plánováním a úsilím se do takové série dá začlenit i úplné zatmění Slunce, jako je vidět na obrázku. Je zde vidět analema s úplným zatměním, neboli tutulema, což je termín vytvořený fotografy a je založen na tureckém slově pro zatmění. Na kompozitním obrázku je vidět sekvence, která byla pořízena v Turecku v roce 2005. Základní snímek sekvence je z úplné fáze zatmění Slunce, tak jak bylo vidět ze Side v Turecku 29. března 2006. Během totality byla také vpravo dole vidět Venuše. Pokud byste chtěli vytvořit svoji vlastní tutulemu v USA, která by končila při příštím srpnovém úplném zatmění Slunce, tak je nyní dobré začít.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 s obrázky NASA.

Štítky: Total solar eclipse, Analemma, Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »