Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří výboj nad Čínou

Uznání a copyright: Phebe Pan

To není žádný meteor. Při pozorování a fotografování letošních Perseid se stalo cosi nečekaného: z nedalekého mračna vyšlehl obří výboj (jet, výtrysk). Celá věc se odehrála v okamžiku, trvala méně než sekundu, ale naštěstí ji zachytila už běžící digitální kamera. Obří výboje jsou vzácnou formou blesků a formálně byly uznány teprve před několika lety. Barevný snímek s vysokým rozlišením na který se díváte byl pořízen poblíž vrcholu hory Shikengkong v Číně a může být zatím nejlepším snímkem tohoto jevu. Stejnou událost současně zachytil další fotograf z větší vzdálenosti. Zdá se, že tyto obří výboje začínají někde u bouřkových mračen a směřují nahoru do zemské ionosféry. Podstata obřích výbojů a jejich možná spojitost s dalšími typy svítivých jevů TLE (Transient Luminous Events) jako jsou modré výtrysky a červení skřítci zůstává předmětem aktivního výzkumu.

Stáhněte se zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Blesk, Giant jet, China


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »