Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity u Murray Buttes na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co to neobvyklého ční na Marsu? Jak robotické vozítko NASA Curiosity pokračuje při své jízdě po Marsu, tak se nyní začíná přibližovat ke svědeckým horám (buttes) Murray Buttes. Na tomto horizontálně komprimovaném snímku dokola 360 stupňů, který byl tento měsíc pořízen v kráteru Gale, je před ním vidět několik 15 metrů vysokých svědeckých hor. Tyto svědecké hory se považují za podobné svědeckým horám na Zemi v tom, že je pokrývá hustší hornina, která je poměrně odolná vůči erozi. Ve středu snímku je "rameno" a "ruka" Curiosity, které se používají ke zkoumání kamenů z blízka, vrtání do země a odběru vzorků. Vozítko Curiosity dosáhlo svého výročí čtyř let na Marsu a bylo mu povoleno další dva roky zkoumat svahy Mount Sharp, což je vrchol, který je ten vzdálený světlý útvar zcela vlevo.
Poznámka překladatele: Heslo české wikipedie - svědecká hora.

Interaktivní pohled: 360° verze snímku na YouTube s nakláněním a naklápěním.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Murray Buttes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »