Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší hvězda má potenciálně obyvatelnou planetu

Uznání a licence: Y. Beletsky (LCO), ESO, Pale Red Dot Team

Hvězda nejbližší ke Slunci má planetu podobnou Zemi. Včera bylo oznámeno, že nedávná pozorování potvrdila a že tato planeta nejen že existuje, ale že má i oblast, kde by povrchová teplota mohla umožňovat kapalnou vodu, klíčovou podmínku pro život na Zemi. Zatím není známo, zda na planetě pojmenované Proxima b, je nějaký život. I kdyby ne, tak už jen potenciální možnost kapalné vody může být prvním dobrým krokem pro budoucí cesty lidstva po Galaxii, po Mléčná dráze. Ačkoliv je mateřská hvězda planety Proxima Centauri chladnější a červenější, než naše Slunce, tak další složka hvězdné soustavy Alfa Centauri se podobá našemu Slunci. Na snímku je vidět poloha hvězdy Proxima Centauri na jižní obloze za dalekohledem, který uskutečnil mnoho objevových pozorování: 3,6 m dalekohled ESO v La Silla v Chile. Objevená planeta obíhá velice blízko, takže jeden rok tam trvá pouhých 11 pozemských dní. Planeta byla objevena při spolupráci ESO světlá červená tečka. I když je to dost nepravděpodobné, tak pokud by Proxima b měla inteligentní život, tak vzdálenost 4,25 světelné roky je dostatečně blízko na obousměrnou komunikaci se Zemí.

Štítky: Proxima centauri, Planeta, Voda


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »