Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Europa ze sondy Galileo

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Jaká tajemství lze rozluštit pohledem do této křišťálové koule? Tou koulí je v tomto případě Jupiterův měsíc, křišťálem je led a měsíc není jen špinavý, ale popraskaný, že se už nespraví. Nicméně se spekuluje, že pod popraskanými ledovými pláněmi Europy existují oceány, které by mohly podporovat život. Tyto spekulace jen zesílily poté, co byly tento týden zveřejněny snímky z Hubblova kosmického dalekohledu, které ukazují, že z ledového měsíce někdy vyvěrá vodní pára, která by mohla na povrch vynášet mořský mikroskopický život. Europa má zhruba velikost pozemského Měsíce a zde je vidět, jak ji v roce 1996 vyfotografovala v přirozených barvách nyní už nefunkční družice Jupiteru sonda Galileo. Budoucí pozorování Hubblem a plánované projekty jako je Kosmický dalekohled Jamese Webba koncem tohoto desetiletí nebo průletová sonda kolem Europy v letech 2020-tých by mohly lidstvu přinést další pochopení nejen Europy a rané Sluneční soustavy, ale také možnost, že život ve vesmíru existuje na mnoha místech.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Europa, Jupiter, Galileo


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »