Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Europa ze sondy Galileo

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Jaká tajemství lze rozluštit pohledem do této křišťálové koule? Tou koulí je v tomto případě Jupiterův měsíc, křišťálem je led a měsíc není jen špinavý, ale popraskaný, že se už nespraví. Nicméně se spekuluje, že pod popraskanými ledovými pláněmi Europy existují oceány, které by mohly podporovat život. Tyto spekulace jen zesílily poté, co byly tento týden zveřejněny snímky z Hubblova kosmického dalekohledu, které ukazují, že z ledového měsíce někdy vyvěrá vodní pára, která by mohla na povrch vynášet mořský mikroskopický život. Europa má zhruba velikost pozemského Měsíce a zde je vidět, jak ji v roce 1996 vyfotografovala v přirozených barvách nyní už nefunkční družice Jupiteru sonda Galileo. Budoucí pozorování Hubblem a plánované projekty jako je Kosmický dalekohled Jamese Webba koncem tohoto desetiletí nebo průletová sonda kolem Europy v letech 2020-tých by mohly lidstvu přinést další pochopení nejen Europy a rané Sluneční soustavy, ale také možnost, že život ve vesmíru existuje na mnoha místech.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Europa, Jupiter, Galileo


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »