Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Europa ze sondy Galileo

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Jaká tajemství lze rozluštit pohledem do této křišťálové koule? Tou koulí je v tomto případě Jupiterův měsíc, křišťálem je led a měsíc není jen špinavý, ale popraskaný, že se už nespraví. Nicméně se spekuluje, že pod popraskanými ledovými pláněmi Europy existují oceány, které by mohly podporovat život. Tyto spekulace jen zesílily poté, co byly tento týden zveřejněny snímky z Hubblova kosmického dalekohledu, které ukazují, že z ledového měsíce někdy vyvěrá vodní pára, která by mohla na povrch vynášet mořský mikroskopický život. Europa má zhruba velikost pozemského Měsíce a zde je vidět, jak ji v roce 1996 vyfotografovala v přirozených barvách nyní už nefunkční družice Jupiteru sonda Galileo. Budoucí pozorování Hubblem a plánované projekty jako je Kosmický dalekohled Jamese Webba koncem tohoto desetiletí nebo průletová sonda kolem Europy v letech 2020-tých by mohly lidstvu přinést další pochopení nejen Europy a rané Sluneční soustavy, ale také možnost, že život ve vesmíru existuje na mnoha místech.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Europa, Jupiter, Galileo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »