Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gaia: A tady je Slunce

Uznání: Galaxy Illustration: Nick Risinger (skysurvey.org), Star Data: Gaia Mission, ESA, Antoni Sagristŕ Sellés (U. Heidelberg) et al.

Jaké by to bylo vrátit se zpátky domů z cesty mimo naši Galaxii? I když má Gaia, kterou vypustila Evropská kosmická agentura ESA zodpovědět závažnější otázky, tak její nedávná data umožňují nabídnout jedinečnou moderní perspektivu na místo lidstva ve vesmíru. Gaia obíhá Slunce poblíž Země a rozlišuje polohy hvězd tak přesně, že lze rozpoznat jejich malý posun jak se mění místo pozorování během roku, přičemž tento posun je úměrně menší pro vzdálenější hvězdy a tak se dá určit jejich vzdálenost. První část videa ilustruje Mléčnou dráhu, která se brzy rozliší do třírozměrné vizualizace dat o hvězdách z družice Gaia. Několik hvězd má jmenovky se svými jmény a další mají čísla z Gaia katalogu. Divák nakonec přilétá k našemu domovskému Slunci (Sol) a nakonec rozliší i reflexní záři jeho třetí planety Země. Toto video je založeno na polohách 600 000 hvězd, ovšem Gaia má během plánovaných pěti let změřit pomocí paralaxy vzdálenosti více než miliardy hvězd.

Štítky: Gaia, Slunce, Milky Way Galaxy


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »