Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gaia: A tady je Slunce

Uznání: Galaxy Illustration: Nick Risinger (skysurvey.org), Star Data: Gaia Mission, ESA, Antoni Sagristŕ Sellés (U. Heidelberg) et al.

Jaké by to bylo vrátit se zpátky domů z cesty mimo naši Galaxii? I když má Gaia, kterou vypustila Evropská kosmická agentura ESA zodpovědět závažnější otázky, tak její nedávná data umožňují nabídnout jedinečnou moderní perspektivu na místo lidstva ve vesmíru. Gaia obíhá Slunce poblíž Země a rozlišuje polohy hvězd tak přesně, že lze rozpoznat jejich malý posun jak se mění místo pozorování během roku, přičemž tento posun je úměrně menší pro vzdálenější hvězdy a tak se dá určit jejich vzdálenost. První část videa ilustruje Mléčnou dráhu, která se brzy rozliší do třírozměrné vizualizace dat o hvězdách z družice Gaia. Několik hvězd má jmenovky se svými jmény a další mají čísla z Gaia katalogu. Divák nakonec přilétá k našemu domovskému Slunci (Sol) a nakonec rozliší i reflexní záři jeho třetí planety Země. Toto video je založeno na polohách 600 000 hvězd, ovšem Gaia má během plánovaných pěti let změřit pomocí paralaxy vzdálenosti více než miliardy hvězd.

Štítky: Gaia, Slunce, Milky Way Galaxy


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »