Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gaia: A tady je Slunce

Uznání: Galaxy Illustration: Nick Risinger (skysurvey.org), Star Data: Gaia Mission, ESA, Antoni Sagristŕ Sellés (U. Heidelberg) et al.

Jaké by to bylo vrátit se zpátky domů z cesty mimo naši Galaxii? I když má Gaia, kterou vypustila Evropská kosmická agentura ESA zodpovědět závažnější otázky, tak její nedávná data umožňují nabídnout jedinečnou moderní perspektivu na místo lidstva ve vesmíru. Gaia obíhá Slunce poblíž Země a rozlišuje polohy hvězd tak přesně, že lze rozpoznat jejich malý posun jak se mění místo pozorování během roku, přičemž tento posun je úměrně menší pro vzdálenější hvězdy a tak se dá určit jejich vzdálenost. První část videa ilustruje Mléčnou dráhu, která se brzy rozliší do třírozměrné vizualizace dat o hvězdách z družice Gaia. Několik hvězd má jmenovky se svými jmény a další mají čísla z Gaia katalogu. Divák nakonec přilétá k našemu domovskému Slunci (Sol) a nakonec rozliší i reflexní záři jeho třetí planety Země. Toto video je založeno na polohách 600 000 hvězd, ovšem Gaia má během plánovaných pěti let změřit pomocí paralaxy vzdálenosti více než miliardy hvězd.

Štítky: Gaia, Slunce, Milky Way Galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »