Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn shora

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Tento snímek Saturnu nemohl být pořízen ze Země. Na žádném snímku ze Země by nemohla být vidět noční strana Saturnu a odpovídající stín vržený na jeho prstence. Jelikož je Země mnohem blíž ke Slunci než Saturn, tak je ze Země vidět pouze denní strana planety s prstenci. Tuto mozaiku letos pořídila kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu, právě před filmováním 44-hodinového videa Saturnovy rotace. Krásné Saturnovy prstence jsou vidět v celé šíři, stejně jako podrobnosti v mracích včetně polárního hexagonu okolo severního pólu. Sonda Cassini nyní vstoupila do svého závěrečného roku, jelikož se má příští září pohroužit do Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn, Prstence, Shadow


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »