Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z Měsíce

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Pro změnu je zde snímek Země nahoře pořízen z měsíční observatoře! Tento snímek ve falešných barvách ukazuje jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. UV záření je tak modré, že jej člověk nemůže vidět. Zemskou atmosférou projde jen velmi málo UV záření, ale to ze Slunce prochází a může způsobit úžeh. Snímek nahoře byl pořízen kamerou / spektrografem pro dalekou UV oblast instalovanou na Měsíci posádkou Apolla 16 a pak opuštěnou. Část Země obrácená ke Slunci odráží hodně UV záření, ale možná zajímavější je strana odvrácená od Slunce. Jsou zde zřejmá pásma UV emise. Tyto pásy jsou výsledkem polární záře a jsou způsobeny nabitými částicemi vyvrženými ze Slunce.

Štítky: Země, Ultrafialový


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »