Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrtulové stíny na prstencích Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vznikají tyto neobvykle dlouhé stíny na prstencích Saturnu? Tmavé stíny, které jsou vidět uprostřed obrázku, směřují na opačnou stranu od Slunce a podle jejich délky pocházejí od útvarů o výšce až několik kilometrů. Tak dlouhé stíny nikdo nečekal, neboť obvyklá tloušťka prstenců A a B je asi pouze 10 metrů. S ohledem na zvlněné, ale protáhlé tvary, které jsou zjevné u okraje prstence B se ovšem vynořila teorie, že budou existovat několik kilometrů velké měsíčky, které by měly dostatečnou gravitaci na to, aby mohly vytvořit mnohem větší vertikální odchylky z okolních malých částeček prstenců. Výsledné prstencové vlny se podle toho, jak jednotlivě vypadají, nazývají vrtule. Jsou to právě tyto koherentní skupiny malých částic prstenců, o kterých se předpokládá, že vrhají takové dlouhé stíny. Snímek, na který se díváte, pořídila kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Byl pořízen v roce 2009 blízko saturnovy rovnodennosti, kdy sluneční světlo proudilo přímo přes rovinu prstenců a způsobovalo tak dlouhé stíny.

Štítky: Saturn, Shadows, Vrtule


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »