Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrtulové stíny na prstencích Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vznikají tyto neobvykle dlouhé stíny na prstencích Saturnu? Tmavé stíny, které jsou vidět uprostřed obrázku, směřují na opačnou stranu od Slunce a podle jejich délky pocházejí od útvarů o výšce až několik kilometrů. Tak dlouhé stíny nikdo nečekal, neboť obvyklá tloušťka prstenců A a B je asi pouze 10 metrů. S ohledem na zvlněné, ale protáhlé tvary, které jsou zjevné u okraje prstence B se ovšem vynořila teorie, že budou existovat několik kilometrů velké měsíčky, které by měly dostatečnou gravitaci na to, aby mohly vytvořit mnohem větší vertikální odchylky z okolních malých částeček prstenců. Výsledné prstencové vlny se podle toho, jak jednotlivě vypadají, nazývají vrtule. Jsou to právě tyto koherentní skupiny malých částic prstenců, o kterých se předpokládá, že vrhají takové dlouhé stíny. Snímek, na který se díváte, pořídila kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Byl pořízen v roce 2009 blízko saturnovy rovnodennosti, kdy sluneční světlo proudilo přímo přes rovinu prstenců a způsobovalo tak dlouhé stíny.

Štítky: Saturn, Shadows, Vrtule


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

OU4 v SH2-129

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2019 obdržel snímek „Oliheň“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Opět uběhl měsíc a v emailových schránkách poroty soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, proběhla komunikační smršť. Z ní se

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

prechod mrakov pred Merkurom a Slnkom

ked sa na par sekund pretrhnu oblaky

Další informace »