Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrtulové stíny na prstencích Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vznikají tyto neobvykle dlouhé stíny na prstencích Saturnu? Tmavé stíny, které jsou vidět uprostřed obrázku, směřují na opačnou stranu od Slunce a podle jejich délky pocházejí od útvarů o výšce až několik kilometrů. Tak dlouhé stíny nikdo nečekal, neboť obvyklá tloušťka prstenců A a B je asi pouze 10 metrů. S ohledem na zvlněné, ale protáhlé tvary, které jsou zjevné u okraje prstence B se ovšem vynořila teorie, že budou existovat několik kilometrů velké měsíčky, které by měly dostatečnou gravitaci na to, aby mohly vytvořit mnohem větší vertikální odchylky z okolních malých částeček prstenců. Výsledné prstencové vlny se podle toho, jak jednotlivě vypadají, nazývají vrtule. Jsou to právě tyto koherentní skupiny malých částic prstenců, o kterých se předpokládá, že vrhají takové dlouhé stíny. Snímek, na který se díváte, pořídila kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Byl pořízen v roce 2009 blízko saturnovy rovnodennosti, kdy sluneční světlo proudilo přímo přes rovinu prstenců a způsobovalo tak dlouhé stíny.

Štítky: Saturn, Shadows, Vrtule


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »