Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrtulové stíny na prstencích Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vznikají tyto neobvykle dlouhé stíny na prstencích Saturnu? Tmavé stíny, které jsou vidět uprostřed obrázku, směřují na opačnou stranu od Slunce a podle jejich délky pocházejí od útvarů o výšce až několik kilometrů. Tak dlouhé stíny nikdo nečekal, neboť obvyklá tloušťka prstenců A a B je asi pouze 10 metrů. S ohledem na zvlněné, ale protáhlé tvary, které jsou zjevné u okraje prstence B se ovšem vynořila teorie, že budou existovat několik kilometrů velké měsíčky, které by měly dostatečnou gravitaci na to, aby mohly vytvořit mnohem větší vertikální odchylky z okolních malých částeček prstenců. Výsledné prstencové vlny se podle toho, jak jednotlivě vypadají, nazývají vrtule. Jsou to právě tyto koherentní skupiny malých částic prstenců, o kterých se předpokládá, že vrhají takové dlouhé stíny. Snímek, na který se díváte, pořídila kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Byl pořízen v roce 2009 blízko saturnovy rovnodennosti, kdy sluneční světlo proudilo přímo přes rovinu prstenců a způsobovalo tak dlouhé stíny.

Štítky: Saturn, Shadows, Vrtule


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zatmění Měsíce 17.06.2019 22:20

zatmění Měsíce 17.06.2019 22:20

Další informace »