Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna u jupiterova jižního pólu z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing & CC-BY: Alex Mai

Co se děje u jižního pólu Jupiteru? Snímky nedávno odeslané zpět na Zemi kosmickou sondou NASA Juno ukazují zajímavý konglomerát vířících mraků a něčeho co vypadá jako bílé ovály. Sonda Juno k Jupiteru přiletěla v červenci, kdy byla navedena na protáhlou dráhu, která ji přivede do blízkosti plynového obra a nad jeho póly asi jednou za dva měsíce a později dvakrát do měsíce. Snímek, na který se díváte je kompozitním obrazem, který pořídila kamera JunoCam a později zpracovali digitálně zruční občanští vědci. Bílé ovály byly na Jupiteru pozorovány už všude a považují se za obrovské bouřkové systémy. Bylo pozorováno, že trvají léta, na rozdíl od typického hurikánu kategorie 5 s rychlostmi větru kolem 350 km/h. Na rozdíl od pozemských cyklonů a hurikánů, kde vysoké větry krouží kolem oblastí nízkého tlaku, bílé ovály na Jupiteru vykazují směry otáčení, které naznačují, že se jedná o anticyklony, tedy víry se středy nad oblastmi vysokého tlaku. Sonda Juno bude nadále obíhat Jupiter alespoň ještě třicetkrát a přitom bude pořizovat optické, spektrální a gravitační údaje, které mohou pomoci určit Jupiterovu strukturu a vývoj.

Štítky: Jupiter, Juno, Anticyklony


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »