Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna u jupiterova jižního pólu z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing & CC-BY: Alex Mai

Co se děje u jižního pólu Jupiteru? Snímky nedávno odeslané zpět na Zemi kosmickou sondou NASA Juno ukazují zajímavý konglomerát vířících mraků a něčeho co vypadá jako bílé ovály. Sonda Juno k Jupiteru přiletěla v červenci, kdy byla navedena na protáhlou dráhu, která ji přivede do blízkosti plynového obra a nad jeho póly asi jednou za dva měsíce a později dvakrát do měsíce. Snímek, na který se díváte je kompozitním obrazem, který pořídila kamera JunoCam a později zpracovali digitálně zruční občanští vědci. Bílé ovály byly na Jupiteru pozorovány už všude a považují se za obrovské bouřkové systémy. Bylo pozorováno, že trvají léta, na rozdíl od typického hurikánu kategorie 5 s rychlostmi větru kolem 350 km/h. Na rozdíl od pozemských cyklonů a hurikánů, kde vysoké větry krouží kolem oblastí nízkého tlaku, bílé ovály na Jupiteru vykazují směry otáčení, které naznačují, že se jedná o anticyklony, tedy víry se středy nad oblastmi vysokého tlaku. Sonda Juno bude nadále obíhat Jupiter alespoň ještě třicetkrát a přitom bude pořizovat optické, spektrální a gravitační údaje, které mohou pomoci určit Jupiterovu strukturu a vývoj.

Štítky: Jupiter, Juno, Anticyklony


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »