Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna u jupiterova jižního pólu z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing & CC-BY: Alex Mai

Co se děje u jižního pólu Jupiteru? Snímky nedávno odeslané zpět na Zemi kosmickou sondou NASA Juno ukazují zajímavý konglomerát vířících mraků a něčeho co vypadá jako bílé ovály. Sonda Juno k Jupiteru přiletěla v červenci, kdy byla navedena na protáhlou dráhu, která ji přivede do blízkosti plynového obra a nad jeho póly asi jednou za dva měsíce a později dvakrát do měsíce. Snímek, na který se díváte je kompozitním obrazem, který pořídila kamera JunoCam a později zpracovali digitálně zruční občanští vědci. Bílé ovály byly na Jupiteru pozorovány už všude a považují se za obrovské bouřkové systémy. Bylo pozorováno, že trvají léta, na rozdíl od typického hurikánu kategorie 5 s rychlostmi větru kolem 350 km/h. Na rozdíl od pozemských cyklonů a hurikánů, kde vysoké větry krouží kolem oblastí nízkého tlaku, bílé ovály na Jupiteru vykazují směry otáčení, které naznačují, že se jedná o anticyklony, tedy víry se středy nad oblastmi vysokého tlaku. Sonda Juno bude nadále obíhat Jupiter alespoň ještě třicetkrát a přitom bude pořizovat optické, spektrální a gravitační údaje, které mohou pomoci určit Jupiterovu strukturu a vývoj.

Štítky: Jupiter, Juno, Anticyklony


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »