Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HI4PI: Vodíková obloha

Uznání: Benjamin Winkel & the HI4PI Collaboration

Kde jsou plynová mračna v Mléčné dráze a kam plují? Nedávno byla dokončena a zveřejněna nová mapa oblohy výskytu nejrozšířenějšího plynu vodíku ve vesmíru s vysokým rozlišením a spolu s podkladovými daty může pomoci zodpovědět tuto otázku. Nahoře je vidět mapa celé oblohy v emisi vodíku na 21 cm, která barevně ukazuje jeho výskyt a rychlost, přičemž nízké radiální rychlosti vůči nám mají modrou barvu a od nás mají barvu zelenou. Ten pás uprostřed je rovina naší Galaxie Mléčné dráhy, zatímco ty jasné skvrny vpravo dole jsou sousední Magellanova oblaka. Mapa HI4PI shrnuje data z více než jednoho miliónu pozorování 100 metrovým radioteleskopem v Eiffelsbergu v Německu na severní polokouli a "mísou", tedy 64 metrovým radioteleskopem v australském Parkesu na jižní polokouli. Podrobnosti v mapě nejenom že lidstvo lépe informují o vzniku hvězd a o mezihvězdném plynu v naší Mléčné dráze, ale také kolik světla z je tímto lokálním plynem nejspíš absorbováno při pozorování ven do vesmíru. Mnoha podrobnostem na mapě doposud nerozumíme.

Štítky: Obloha, Vodík, Mapa


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »