Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Bjørn Jørgensen

Co to je na obloze? Polární záře. Pět dnů předtím, než byl v roce 2012 pořízen tento snímek, na Slunci nastal velký výtrysk koronální hmoty CME (coronal mass ejection), který k Zemi vyvrhnul mračno rychle se pohybujících elektronů, protonů a iontů. I když většina tohoto mračna kolem Země jen prošla, tak něco přece jen dopadlo do naší magnetosféry a výsledkem byly nádherné polární záře pozorované ve vysokých severních šířkách. Zde vidíte zvlášť fotogenickou aurorální koronu, která byla zachycena nad norským Grotfjordem. Někomu ta mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku může připomínat velkého orla, ale vy se můžete klidně podělit, co to připomíná vám. I když je už nyní po slunečním maximu, tak Slunce nadále vykazuje příležitostnou aktivitu a vytváří impozantní polární záře, které byly na Zemi vidět třeba minulý týden.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Pareidolie, Norway


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »