Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy na Cerro Tololo

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN), AURA

Časný, svitem Měsíce ozářený podvečer po sobě zanechal klikaté stopy na silnici na meziamerickou observatoř na chilské hoře Cerro Tololo. Zapadající hvězdy za sebou zanechaly zase klikaté stopy na obloze. Časosběrný snímek a video z blízké hory Cerro Pachon, která je domovem dalekohledu Gemini Jih, zachytil poklidný pohled na pohoří na obzoru. Jasný pohled do dálky, který je z vrcholu hory možný, prochází několika vrstvami atmosféry. Proměnlivá atmosférická refrakce posunuje a bortí jindy zřetelné stopy hvězd při jejich západu. Stejný jev způsobuje zborcený vzhled Slunce a Měsíce, když na vzdáleném obzoru vycházejí nebo zapadají.

Štítky: Cerro Tololo, Stopy hvězd, Refraction


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »