Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk ve stínu hory

Uznání a copyright: Greg Chavdarian

Tento úchvatný snímek úplňku, který vychází ve stínu vulkánu, vznikl 15. října nedaleko vrcholu havajské sopky Mauna Kea při pohledu na opačnou stranu od nádherného západu Slunce. Krásná scéna zachycuje jisté postavení ve Sluneční soustavě a zdánlivý protiklad jasného Měsíce a tmavého stínu. Trojúhelníkové vzezření stínu vrženého hrou nepravidelného tvaru je normální. Vzniká perpektivou pohledu na vzdálený vrcholek hory přes hustou atmosféru. Antisolární bod, neboli bod na opačné straně Slunce je blízko bodu, kde v perspektivě mizí stín vrcholu hory. Ovšem při protažení v antisolárním směru je kónický stín Země ve vzdálenosti Měsíce široký jen pár lunárních průměrů. Tak říjnový lovecký úplněk stále odráží sluneční světlo a je vidět skrze atmosférický stín, ale je už dost daleko od antisolárního bodu a stínu Země na to, aby došlo k zatmění.

Štítky: Úplněk, Mauna Kea, Antisolární bod, Shadow


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »