Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk ve stínu hory

Uznání a copyright: Greg Chavdarian

Tento úchvatný snímek úplňku, který vychází ve stínu vulkánu, vznikl 15. října nedaleko vrcholu havajské sopky Mauna Kea při pohledu na opačnou stranu od nádherného západu Slunce. Krásná scéna zachycuje jisté postavení ve Sluneční soustavě a zdánlivý protiklad jasného Měsíce a tmavého stínu. Trojúhelníkové vzezření stínu vrženého hrou nepravidelného tvaru je normální. Vzniká perpektivou pohledu na vzdálený vrcholek hory přes hustou atmosféru. Antisolární bod, neboli bod na opačné straně Slunce je blízko bodu, kde v perspektivě mizí stín vrcholu hory. Ovšem při protažení v antisolárním směru je kónický stín Země ve vzdálenosti Měsíce široký jen pár lunárních průměrů. Tak říjnový lovecký úplněk stále odráží sluneční světlo a je vidět skrze atmosférický stín, ale je už dost daleko od antisolárního bodu a stínu Země na to, aby došlo k zatmění.

Štítky: Úplněk, Mauna Kea, Antisolární bod, Shadow


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »