Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk ve stínu hory

Uznání a copyright: Greg Chavdarian

Tento úchvatný snímek úplňku, který vychází ve stínu vulkánu, vznikl 15. října nedaleko vrcholu havajské sopky Mauna Kea při pohledu na opačnou stranu od nádherného západu Slunce. Krásná scéna zachycuje jisté postavení ve Sluneční soustavě a zdánlivý protiklad jasného Měsíce a tmavého stínu. Trojúhelníkové vzezření stínu vrženého hrou nepravidelného tvaru je normální. Vzniká perpektivou pohledu na vzdálený vrcholek hory přes hustou atmosféru. Antisolární bod, neboli bod na opačné straně Slunce je blízko bodu, kde v perspektivě mizí stín vrcholu hory. Ovšem při protažení v antisolárním směru je kónický stín Země ve vzdálenosti Měsíce široký jen pár lunárních průměrů. Tak říjnový lovecký úplněk stále odráží sluneční světlo a je vidět skrze atmosférický stín, ale je už dost daleko od antisolárního bodu a stínu Země na to, aby došlo k zatmění.

Štítky: Úplněk, Mauna Kea, Antisolární bod, Shadow


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »