Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Lickovou observatoří

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Tento nádherný úplněk byl vidět vycházet z dobře vybraného místa 7. března při západu Slunce nad Mount Hamilton, východně od San Jose v Kalifornii. Měsíční kotouč lemuje historickou Lickovu observatoř, která je usazena na vrcholu hory 4200 stop (1,26 km) vysoko. Jak observatoř, tak Měsíc odrážejí teplé barvy slunečního světla (světlo Měsíce je odraženým slunečním světlem) filtrovaného dlouhým průchodem atmosférou. Atmosférická refrakce podstatně přispěla k zubatému a zelenému okraji Měsíce. Tento březnový úplněk je též znám jako žížalový úplněk. Na tomto snímku teleobjektivem je vlevo vidět kopule Nickelova dalekohledu Lickovy observatoře. Velká kopule vpravo chrání Lickův velký 36 palcový refraktor.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Moonrise, Lick observatory


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »