Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří Oliheň v Letícím netopýrovi

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Na kosmické scéně v královském souhvězdí Kefeus je velice slabá, ale na pozemské obloze velmi velká obří mlhovina Oliheň, katalogizovaná jako Ou4 a Sh2-129, též známá jako mlhovina Letící netopýr. Teleskopický pohled zabírá 4 stupně, neboli asi 8 úplňků a tvoří jej téměř 17 hodin úzkopásmových obrazových dat. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 francouzský astrofotograf Nicolas Outters a zde se vyznačuje okouzlujícím bipolárním tvarem s výmluvnou modrozelenou emisí z dvojnásobně ionizovaných atomů kyslíku. I když Oliheň zcela obklopuje červená emise vodíku z oblasti Sh2-129, tak je obtížné určit její podstatu. Přesto nedávný výzkum naznačuje, že se Ou4 opravdu nachází uvniř Sh2-129 asi 2300 světelných let daleko. To by odpovídalo scénáři, kdy Ou4 představuje ohromný výtok vyvolaný HR8119, což je trojitý systém žhavých, hmotných hvězd, který je vidět poblíž středu mlhoviny. Tato opravdu obří mlhovina Oliheň měří téměř 50 světelných let.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Homola.

Štítky: Sh2-129, Ou4, Emisní mlhovina, Vdb140


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Mars

Ranní foto Měsíce a Marsu

Další informace »