Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří Oliheň v Letícím netopýrovi

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Na kosmické scéně v královském souhvězdí Kefeus je velice slabá, ale na pozemské obloze velmi velká obří mlhovina Oliheň, katalogizovaná jako Ou4 a Sh2-129, též známá jako mlhovina Letící netopýr. Teleskopický pohled zabírá 4 stupně, neboli asi 8 úplňků a tvoří jej téměř 17 hodin úzkopásmových obrazových dat. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 francouzský astrofotograf Nicolas Outters a zde se vyznačuje okouzlujícím bipolárním tvarem s výmluvnou modrozelenou emisí z dvojnásobně ionizovaných atomů kyslíku. I když Oliheň zcela obklopuje červená emise vodíku z oblasti Sh2-129, tak je obtížné určit její podstatu. Přesto nedávný výzkum naznačuje, že se Ou4 opravdu nachází uvniř Sh2-129 asi 2300 světelných let daleko. To by odpovídalo scénáři, kdy Ou4 představuje ohromný výtok vyvolaný HR8119, což je trojitý systém žhavých, hmotných hvězd, který je vidět poblíž středu mlhoviny. Tato opravdu obří mlhovina Oliheň měří téměř 50 světelných let.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Homola.

Štítky: Sh2-129, Ou4, Emisní mlhovina, Vdb140


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Protuberance

Protuberance

Další informace »