Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří Oliheň v Letícím netopýrovi

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Na kosmické scéně v královském souhvězdí Kefeus je velice slabá, ale na pozemské obloze velmi velká obří mlhovina Oliheň, katalogizovaná jako Ou4 a Sh2-129, též známá jako mlhovina Letící netopýr. Teleskopický pohled zabírá 4 stupně, neboli asi 8 úplňků a tvoří jej téměř 17 hodin úzkopásmových obrazových dat. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 francouzský astrofotograf Nicolas Outters a zde se vyznačuje okouzlujícím bipolárním tvarem s výmluvnou modrozelenou emisí z dvojnásobně ionizovaných atomů kyslíku. I když Oliheň zcela obklopuje červená emise vodíku z oblasti Sh2-129, tak je obtížné určit její podstatu. Přesto nedávný výzkum naznačuje, že se Ou4 opravdu nachází uvniř Sh2-129 asi 2300 světelných let daleko. To by odpovídalo scénáři, kdy Ou4 představuje ohromný výtok vyvolaný HR8119, což je trojitý systém žhavých, hmotných hvězd, který je vidět poblíž středu mlhoviny. Tato opravdu obří mlhovina Oliheň měří téměř 50 světelných let.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Homola.

Štítky: Sh2-129, Ou4, Emisní mlhovina, Vdb140


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »