Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strašidelný Kefeův plamen

Uznání a copyright: Thomas Lelu

Zdá se, že v tomto prostoru plném drahokamů sídlí zlověstné útvary unášeny nocí v královském souhvězdí Kefea (Cepheus). Ty útvary jsou samozřejmě mračna kosmického prachu, která jsou jen slabě vidět odráženým světlem hvězd. Číhají daleko od nás v rovině Mléčné dráhy na okraji komplexu molekulárního mračna Kefeův plamen asi 1200 světelných let daleko. Mlhovina vdB 141 nebo Sh2-136, též známá jako mlhovina Duch, je vidět ve hvězdnatém poli vpravo, měří přes 2 světelné roky a je jasnější, než jiná zjevení. Uvnitř mlhoviny jsou výmluvná znamení hustých jader, která se hroutí do raných stádií vznikajících hvězd.

Štítky: Vdb141, Sh2-136, Prach, Cepheus flare, Molekulární mračno, Star-formation, Bokova globule


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Má hezký dlouhý ocas

Další informace »