Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strašidelný Kefeův plamen

Uznání a copyright: Thomas Lelu

Zdá se, že v tomto prostoru plném drahokamů sídlí zlověstné útvary unášeny nocí v královském souhvězdí Kefea (Cepheus). Ty útvary jsou samozřejmě mračna kosmického prachu, která jsou jen slabě vidět odráženým světlem hvězd. Číhají daleko od nás v rovině Mléčné dráhy na okraji komplexu molekulárního mračna Kefeův plamen asi 1200 světelných let daleko. Mlhovina vdB 141 nebo Sh2-136, též známá jako mlhovina Duch, je vidět ve hvězdnatém poli vpravo, měří přes 2 světelné roky a je jasnější, než jiná zjevení. Uvnitř mlhoviny jsou výmluvná znamení hustých jader, která se hroutí do raných stádií vznikajících hvězd.

Štítky: Vdb141, Sh2-136, Prach, Cepheus flare, Molekulární mračno, Star-formation, Bokova globule


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »