Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strašidelný Kefeův plamen

Uznání a copyright: Thomas Lelu

Zdá se, že v tomto prostoru plném drahokamů sídlí zlověstné útvary unášeny nocí v královském souhvězdí Kefea (Cepheus). Ty útvary jsou samozřejmě mračna kosmického prachu, která jsou jen slabě vidět odráženým světlem hvězd. Číhají daleko od nás v rovině Mléčné dráhy na okraji komplexu molekulárního mračna Kefeův plamen asi 1200 světelných let daleko. Mlhovina vdB 141 nebo Sh2-136, též známá jako mlhovina Duch, je vidět ve hvězdnatém poli vpravo, měří přes 2 světelné roky a je jasnější, než jiná zjevení. Uvnitř mlhoviny jsou výmluvná znamení hustých jader, která se hroutí do raných stádií vznikajících hvězd.

Štítky: Vdb141, Sh2-136, Prach, Cepheus flare, Molekulární mračno, Star-formation, Bokova globule


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »