Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce v opatství Whitby

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos (GreekSky)

Na této trochu ponuré scéně zapadá za oblouky opatství Whitby říjnový, nad obzorem zářící lovecký úplněk. Světlo Měsíce ozařuje pozemky i stěny ruin benediktinského opatství na útesu, ze kterého je z anglického yorkshirského pobřeží vidět Severní moře. Čtenáři románu Brama Stokera Drakula z roku 1897 znají opatství a město Whitby jako místo, kde u anglických břehů přistál vrak lodi transylvánského hraběte. Tam se nejslavnější vampýr přeměnil na obrovitého psa, vyskočil na břeh a vyběhl na útes ke zničenému opatství. Toto 360 stupňové panoráma v pohledu rybím okem vzniklo digitálním spojením 23 fotografií.

Štítky: Moonset, Opatství Whitby, Dracula


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 68P/Klemola

Snímek komety 68P/Klemola. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Hadonoše.

Další informace »