Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce v opatství Whitby

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos (GreekSky)

Na této trochu ponuré scéně zapadá za oblouky opatství Whitby říjnový, nad obzorem zářící lovecký úplněk. Světlo Měsíce ozařuje pozemky i stěny ruin benediktinského opatství na útesu, ze kterého je z anglického yorkshirského pobřeží vidět Severní moře. Čtenáři románu Brama Stokera Drakula z roku 1897 znají opatství a město Whitby jako místo, kde u anglických břehů přistál vrak lodi transylvánského hraběte. Tam se nejslavnější vampýr přeměnil na obrovitého psa, vyskočil na břeh a vyběhl na útes ke zničenému opatství. Toto 360 stupňové panoráma v pohledu rybím okem vzniklo digitálním spojením 23 fotografií.

Štítky: Moonset, Opatství Whitby, Dracula


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »