Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 299: Černé díry galaxií ve srážce

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GSFC, Hubble, NuSTAR

Vyzařuje vysokoenergetickou radiaci pouze jedna černá díra, nebo dvě? Astronomové namířili dalekohledy na družicích NASA NuSTAR a Chandra na Arp 299, což jsou ty záhadné galaxie ve srážce a které toli září, aby pomohli zodpovědět tuto otázku. Obě galaxie z Arp 299 jsou po milióny let zaklesnuty do gravitačního zápasu, a jejich centrální černé díry brzy začnou samy bojovat. Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle, na který se díváte, pořídil Hubble, zatímco superponovanou difuzní rentgenovou záři zobrazila družice NuSTAR a je vidět ve falešných barvách červené, zelené a modré. Pozorování družicí NuSTAR ukazují, že je vidět jak se z obou centrálních černých děr probojovává přes oblast plynu a prachu pouze jedna, takže jen ta polyká hmotu a emituje rentgenové záření. Energetické záření přichází pouze z galaktického středu vpravo a je jistě vytvářeno blízko, ale vně horizontu událostí centrální černé díry. Za pár miliard let zůstane jen jedna kompozitní galaxie a jen jedna centrální superhmotná černá díra. Nicméně se brzy může do tahanice přidat další galaxie.

Transparentní věda: Prohlédněte si 1350+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Černé díry, Arp 299, Galaxie ve srážce


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »