Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 299: Černé díry galaxií ve srážce

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GSFC, Hubble, NuSTAR

Vyzařuje vysokoenergetickou radiaci pouze jedna černá díra, nebo dvě? Astronomové namířili dalekohledy na družicích NASA NuSTAR a Chandra na Arp 299, což jsou ty záhadné galaxie ve srážce a které toli září, aby pomohli zodpovědět tuto otázku. Obě galaxie z Arp 299 jsou po milióny let zaklesnuty do gravitačního zápasu, a jejich centrální černé díry brzy začnou samy bojovat. Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle, na který se díváte, pořídil Hubble, zatímco superponovanou difuzní rentgenovou záři zobrazila družice NuSTAR a je vidět ve falešných barvách červené, zelené a modré. Pozorování družicí NuSTAR ukazují, že je vidět jak se z obou centrálních černých děr probojovává přes oblast plynu a prachu pouze jedna, takže jen ta polyká hmotu a emituje rentgenové záření. Energetické záření přichází pouze z galaktického středu vpravo a je jistě vytvářeno blízko, ale vně horizontu událostí centrální černé díry. Za pár miliard let zůstane jen jedna kompozitní galaxie a jen jedna centrální superhmotná černá díra. Nicméně se brzy může do tahanice přidat další galaxie.

Transparentní věda: Prohlédněte si 1350+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Černé díry, Arp 299, Galaxie ve srážce


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »