Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 299: Černé díry galaxií ve srážce

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GSFC, Hubble, NuSTAR

Vyzařuje vysokoenergetickou radiaci pouze jedna černá díra, nebo dvě? Astronomové namířili dalekohledy na družicích NASA NuSTAR a Chandra na Arp 299, což jsou ty záhadné galaxie ve srážce a které toli září, aby pomohli zodpovědět tuto otázku. Obě galaxie z Arp 299 jsou po milióny let zaklesnuty do gravitačního zápasu, a jejich centrální černé díry brzy začnou samy bojovat. Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle, na který se díváte, pořídil Hubble, zatímco superponovanou difuzní rentgenovou záři zobrazila družice NuSTAR a je vidět ve falešných barvách červené, zelené a modré. Pozorování družicí NuSTAR ukazují, že je vidět jak se z obou centrálních černých děr probojovává přes oblast plynu a prachu pouze jedna, takže jen ta polyká hmotu a emituje rentgenové záření. Energetické záření přichází pouze z galaktického středu vpravo a je jistě vytvářeno blízko, ale vně horizontu událostí centrální černé díry. Za pár miliard let zůstane jen jedna kompozitní galaxie a jen jedna centrální superhmotná černá díra. Nicméně se brzy může do tahanice přidat další galaxie.

Transparentní věda: Prohlédněte si 1350+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Černé díry, Arp 299, Galaxie ve srážce


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »