Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch polární záře nad Kanadou

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Co vám ta polární záře připomíná? Jednoho časného rána, kdy bylo třeba vzdorovat třeskuté zimě, se na obloze nad severní Kanadou objevila ta nejneobvyklejší polární záře. Ta polární záře určitě vypadala že má tvar jako něco, ale co? Dvě duchovité možnosti, které zaznamenal astrofotograf, jsou "čarodějnice" a "bohyně úsvitu", ale prosím klidně navrhněte svůj vlastní Halloweenský dojem. Když odhlédneme od fantastických pareidolických interpretací, tak polární záře na obrázku má typickou zelenou barvu a vědecky vzato ji jistě způsobily vysokoenergetické částice z vesmíru při interakci s kyslíkem v horní atmosféře Země. Na snímku jsou v popředí dole zamrzlé Alexandřiny vodopády a uprostřed jsou stále zelené jehličnany.

Štítky: Polární záře, Canada, Pareidolie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »