Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch polární záře nad Kanadou

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Co vám ta polární záře připomíná? Jednoho časného rána, kdy bylo třeba vzdorovat třeskuté zimě, se na obloze nad severní Kanadou objevila ta nejneobvyklejší polární záře. Ta polární záře určitě vypadala že má tvar jako něco, ale co? Dvě duchovité možnosti, které zaznamenal astrofotograf, jsou "čarodějnice" a "bohyně úsvitu", ale prosím klidně navrhněte svůj vlastní Halloweenský dojem. Když odhlédneme od fantastických pareidolických interpretací, tak polární záře na obrázku má typickou zelenou barvu a vědecky vzato ji jistě způsobily vysokoenergetické částice z vesmíru při interakci s kyslíkem v horní atmosféře Země. Na snímku jsou v popředí dole zamrzlé Alexandřiny vodopády a uprostřed jsou stále zelené jehličnany.

Štítky: Polární záře, Canada, Pareidolie


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »