Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk a kosmická stanice

Uznání a copyright: Kris Smith

Co jsou ty skvrnky před Měsícem? To jsou siluety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Velice pečlivý lunární fotograf dokázal s využitím úzkostného plánování na zlomek sekundy zachytit deset snímků ISS jak přechází před posledním úplňkem. Ovšem to nebyl jenom tak nějaký úplněk, byl to první ze tří následných superúplňků roku 2016. Superúplněk je úplněk, který se jeví o několik procent větší a o něco jasnější, než jiné úplňky. Tato sekvence snímků byla pořízena nedaleko města Dallas v Texasu. Dnes nastává druhý superúplněk z této série a je největší a nejjasnější nejenom letos, ale ze všech let od roku 1948. Pokud se chcete podívat na dnešní superúplněk, tak stačí, když vyjdete v noci ven a podíváte se na nebe. Třetí letošní superúplněk nastane v polovině prosince.

Štítky: Kosmická stanice, Supermoon, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »