Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk versus mikroúplněk

Uznání a copyright: Catalin Paduraru

Co je tak super na zítřejším superúplňku? Zítřejší úplněk bude o něco větší a jasnější než obvykle. Důvodem je, že fáze plně osvětleného Měsíce nastane krátce od perigea, kdy se Měsíc na své eliptické dráze nachází nejblíže Zemi. I když se přesné podmínky, které definují superúplněk se mění, tak ten zítřejší jím bude bezpochyby, protože bude nejbližší, největší a nejjasnější za více než 65 let. Jedním důvodem, proč jsou superúplňky tak populární je, že je lze snadno pozorovat, stačí jít ven po západu a pozorovat východ úplňku! Přestože perigeum nastane až zítra ráno, tak dnešní úplněk, který bude vidět po západu slunce, bude také impozantní. Na obrázku je zde superúplněk z roku 2012 ve srovnání s mikroúplňkem, kdy úplněk naopak nastává na nejvzdálenější části oběžné dráhy Měsíce, takže vypadá menší a slabší, než obvykle. Podle mnoha definic superúplněk nastává přinejmenším jednou do roka a další nastane přístí měsíc. Ovšem žádný úplněk nenastane tak blízko Zemi až do roku 2034.

Štítky: Supermoon, Micromoon, Přízemí


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »