Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk versus mikroúplněk

Uznání a copyright: Catalin Paduraru

Co je tak super na zítřejším superúplňku? Zítřejší úplněk bude o něco větší a jasnější než obvykle. Důvodem je, že fáze plně osvětleného Měsíce nastane krátce od perigea, kdy se Měsíc na své eliptické dráze nachází nejblíže Zemi. I když se přesné podmínky, které definují superúplněk se mění, tak ten zítřejší jím bude bezpochyby, protože bude nejbližší, největší a nejjasnější za více než 65 let. Jedním důvodem, proč jsou superúplňky tak populární je, že je lze snadno pozorovat, stačí jít ven po západu a pozorovat východ úplňku! Přestože perigeum nastane až zítra ráno, tak dnešní úplněk, který bude vidět po západu slunce, bude také impozantní. Na obrázku je zde superúplněk z roku 2012 ve srovnání s mikroúplňkem, kdy úplněk naopak nastává na nejvzdálenější části oběžné dráhy Měsíce, takže vypadá menší a slabší, než obvykle. Podle mnoha definic superúplněk nastává přinejmenším jednou do roka a další nastane přístí měsíc. Ovšem žádný úplněk nenastane tak blízko Zemi až do roku 2034.

Štítky: Supermoon, Micromoon, Přízemí


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »