Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk versus mikroúplněk

Uznání a copyright: Catalin Paduraru

Co je tak super na zítřejším superúplňku? Zítřejší úplněk bude o něco větší a jasnější než obvykle. Důvodem je, že fáze plně osvětleného Měsíce nastane krátce od perigea, kdy se Měsíc na své eliptické dráze nachází nejblíže Zemi. I když se přesné podmínky, které definují superúplněk se mění, tak ten zítřejší jím bude bezpochyby, protože bude nejbližší, největší a nejjasnější za více než 65 let. Jedním důvodem, proč jsou superúplňky tak populární je, že je lze snadno pozorovat, stačí jít ven po západu a pozorovat východ úplňku! Přestože perigeum nastane až zítra ráno, tak dnešní úplněk, který bude vidět po západu slunce, bude také impozantní. Na obrázku je zde superúplněk z roku 2012 ve srovnání s mikroúplňkem, kdy úplněk naopak nastává na nejvzdálenější části oběžné dráhy Měsíce, takže vypadá menší a slabší, než obvykle. Podle mnoha definic superúplněk nastává přinejmenším jednou do roka a další nastane přístí měsíc. Ovšem žádný úplněk nenastane tak blízko Zemi až do roku 2034.

Štítky: Supermoon, Micromoon, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »