Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sojuz versus superúplněk

Uznání: NASA, Bill Ingalls

Rychlejší než střela, silnější než lokomotiva a mohla by najednou překročit i vysokou budovu, to je raketa Sojuz na startovací rampě kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 14. listopadu. Za ní vychází superúplněk, ale tento listopadový úplněk není slavný ani kvůli rychlosti, síle nebo mrštnosti, to není proč dostal takové jméno. Kdykoliv totiž úplněk nastává poblíž perigea, nejbližšího bodu na eliptické dráze Měsíce kolem Země, tak se jeví větší a jasnější, než když nastává ve větší vzdálenosti, a tak se zrodil superúplněk. Listopadový úplněk byl druhým ze tří následujících superúplňků v roce 2016. Toto byl nejbližší a největší úplněk od roku 1948. Mezitím dobře prověřená raketa Sojuz má 17. listopadu odstartovat s posádkou Expedice 50/51 k Mezinárodní kosmické stanici.

Štítky: Raketa, Soyuz, Přízemí, Úplněk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »