Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sojuz versus superúplněk

Uznání: NASA, Bill Ingalls

Rychlejší než střela, silnější než lokomotiva a mohla by najednou překročit i vysokou budovu, to je raketa Sojuz na startovací rampě kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 14. listopadu. Za ní vychází superúplněk, ale tento listopadový úplněk není slavný ani kvůli rychlosti, síle nebo mrštnosti, to není proč dostal takové jméno. Kdykoliv totiž úplněk nastává poblíž perigea, nejbližšího bodu na eliptické dráze Měsíce kolem Země, tak se jeví větší a jasnější, než když nastává ve větší vzdálenosti, a tak se zrodil superúplněk. Listopadový úplněk byl druhým ze tří následujících superúplňků v roce 2016. Toto byl nejbližší a největší úplněk od roku 1948. Mezitím dobře prověřená raketa Sojuz má 17. listopadu odstartovat s posádkou Expedice 50/51 k Mezinárodní kosmické stanici.

Štítky: Raketa, Soyuz, Přízemí, Úplněk


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »