Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4628: Mlhovina Kreveta

Uznání a copyright: Data - ESO/INAF/R. Colombari/E. Recurt, Processing - R. Colombari

V ocasu na mlhoviny bohatém souhvězdí Štíra (Scorpius) se jižně od hvězdy Antares nachází emisní mlhovina IC 4628. Mlhovinu ozařují neviditelným ultrafialovým světlem blízké horké, hmotné hvězdy o stáří jen pár miliónů let a tak se od atomů odtrhávají elektrony. Tyto elektrony se nakonec s atomy zase rekombinují za vzniku viditelného záření mlhoviny, kterému dominuje červená emise vodíku. Oblast na obloze pokrývá něco přes tři úplňky a v odhadované vzdálenosti 6000 světelných let měří asi 250 světelných let. Mlhovina je po australském astronomovi Colin Stanley Gumovi katalogizovaná jako Gum 56, ovšem mořským plodům holdující astronomové možná toto kosmické mračno znají jako mlhovina Kreveta. Skvostný barevný obrázek je novou astronomickou kompozicí s využitím dat širokoúhlé kamery OmegCAM Evropské jižní observatoře a amatérských snímků pořízených pod temnou oblohou ostrova Tenerife na Kanárských ostrovech.

Vzpomínáme: John Glenn

Štítky: Prawn nebula, Ic4628, Emisní mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »