Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární X

Uznání a copyright: Alessandro Marchini (Astronomical Observatory, DSFTA - Univ. of Siena),
Liceo "Alessandro Volta" Student Astronomers

Při pohledu triedrem nebo malým dalekohledem na tuto měsíční krajinu je snadno vidět výrazné písmeno X. Přitom ho ale vidělo jen málo lidí. To proto, že lunární X je prchavé a je vidět jen pár hodin před fází první čtvrti. Iluze písmene X vzniká konfigurací kráterů Blanchinus, La Caille a Purbach na terminátoru, neboli na rozhraní měsíčního dne a noci. Astronaut, který by stál blízko těchto kráterů by viděl Slunce pomalu vycházet nad obzor. Po krátkou dobu by stěny kráterů byly už ve slunečním světle, zatímco jejich dna by byla ještě ve tmě. Ze Země jsou vidět kontrastní části jasně osvětlených stěn proti tmavým vnitřkům kráterů a náhodou tvoří písmeno X. Tento ostrý snímek lunárního X byl pořízen v 6. prosince 2016 přibližně 16:45 UT. Pokud chcete nějaké body navíc, tak přeleťte očima terminátor a možná uvidíte lunární V.
Poznámka překladatele: Podle aplikace Stellarium měl Měsíc fázi 0,43 a elongaci 82°2'41".

Štítky: Měsíc, Phase, Terminator, Kráter


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »