Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární X

Uznání a copyright: Alessandro Marchini (Astronomical Observatory, DSFTA - Univ. of Siena),
Liceo "Alessandro Volta" Student Astronomers

Při pohledu triedrem nebo malým dalekohledem na tuto měsíční krajinu je snadno vidět výrazné písmeno X. Přitom ho ale vidělo jen málo lidí. To proto, že lunární X je prchavé a je vidět jen pár hodin před fází první čtvrti. Iluze písmene X vzniká konfigurací kráterů Blanchinus, La Caille a Purbach na terminátoru, neboli na rozhraní měsíčního dne a noci. Astronaut, který by stál blízko těchto kráterů by viděl Slunce pomalu vycházet nad obzor. Po krátkou dobu by stěny kráterů byly už ve slunečním světle, zatímco jejich dna by byla ještě ve tmě. Ze Země jsou vidět kontrastní části jasně osvětlených stěn proti tmavým vnitřkům kráterů a náhodou tvoří písmeno X. Tento ostrý snímek lunárního X byl pořízen v 6. prosince 2016 přibližně 16:45 UT. Pokud chcete nějaké body navíc, tak přeleťte očima terminátor a možná uvidíte lunární V.
Poznámka překladatele: Podle aplikace Stellarium měl Měsíc fázi 0,43 a elongaci 82°2'41".

Štítky: Měsíc, Phase, Terminator, Kráter


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »