Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná spirála v LL Pegasi

Uznání: ESA, Hubble, R. Sahai (JPL), NASA

Co vytvořilo tuto zvlášní spirální strukturu vlevo? Nikdo neví jistě, i když to nejspíš souvisí s hvězdou v dvojhvězdném systému, která vstoupila do fáze planetární mlhoviny po odvržení vnější atmosféry. Obrovská spirála měří asi třetinu světelného roku, má čtyři nebo pět závitů a má dosud bezprecedentní pravidelnost. Vzhledem k rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit zhruba každých 800 let, což docela odpovídá době oběhu obou hvězd kolem sebe. Soustava hvězd, která spirálu vytvořila, se označuje jako LL Pegasi, nebo také AFGL 3068. Samotná neobvyklá struktura je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek v blízkém infračerveném světle pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Proč září spirála samotná je záhada, přičemž přední hypotéza praví, že ji rozzařuje odrážené světlo z blízkých hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Carbon star, Spirální


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »