Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná spirála v LL Pegasi

Uznání: ESA, Hubble, R. Sahai (JPL), NASA

Co vytvořilo tuto zvlášní spirální strukturu vlevo? Nikdo neví jistě, i když to nejspíš souvisí s hvězdou v dvojhvězdném systému, která vstoupila do fáze planetární mlhoviny po odvržení vnější atmosféry. Obrovská spirála měří asi třetinu světelného roku, má čtyři nebo pět závitů a má dosud bezprecedentní pravidelnost. Vzhledem k rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit zhruba každých 800 let, což docela odpovídá době oběhu obou hvězd kolem sebe. Soustava hvězd, která spirálu vytvořila, se označuje jako LL Pegasi, nebo také AFGL 3068. Samotná neobvyklá struktura je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek v blízkém infračerveném světle pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Proč září spirála samotná je záhada, přičemž přední hypotéza praví, že ji rozzařuje odrážené světlo z blízkých hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Carbon star, Spirální


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »