Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná spirála v LL Pegasi

Uznání: ESA, Hubble, R. Sahai (JPL), NASA

Co vytvořilo tuto zvlášní spirální strukturu vlevo? Nikdo neví jistě, i když to nejspíš souvisí s hvězdou v dvojhvězdném systému, která vstoupila do fáze planetární mlhoviny po odvržení vnější atmosféry. Obrovská spirála měří asi třetinu světelného roku, má čtyři nebo pět závitů a má dosud bezprecedentní pravidelnost. Vzhledem k rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit zhruba každých 800 let, což docela odpovídá době oběhu obou hvězd kolem sebe. Soustava hvězd, která spirálu vytvořila, se označuje jako LL Pegasi, nebo také AFGL 3068. Samotná neobvyklá struktura je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek v blízkém infračerveném světle pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Proč září spirála samotná je záhada, přičemž přední hypotéza praví, že ji rozzařuje odrážené světlo z blízkých hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Carbon star, Spirální


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »