Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná spirála v LL Pegasi

Uznání: ESA, Hubble, R. Sahai (JPL), NASA

Co vytvořilo tuto zvlášní spirální strukturu vlevo? Nikdo neví jistě, i když to nejspíš souvisí s hvězdou v dvojhvězdném systému, která vstoupila do fáze planetární mlhoviny po odvržení vnější atmosféry. Obrovská spirála měří asi třetinu světelného roku, má čtyři nebo pět závitů a má dosud bezprecedentní pravidelnost. Vzhledem k rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit zhruba každých 800 let, což docela odpovídá době oběhu obou hvězd kolem sebe. Soustava hvězd, která spirálu vytvořila, se označuje jako LL Pegasi, nebo také AFGL 3068. Samotná neobvyklá struktura je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek v blízkém infračerveném světle pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Proč září spirála samotná je záhada, přičemž přední hypotéza praví, že ji rozzařuje odrážené světlo z blízkých hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Carbon star, Spirální


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »