Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova Pandora zblízka

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vypadají krátery na malém Saturnově měsíčku Pandora zblízka? NASA před dvěma týdny navedla kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu do blízkosti tohoto měsíčku a tak pomohla odpovědět na tuto otázku. Snímek Pandory s dosud nejvyšším rozlišením byl pořízen ze vzdálenosti asi 40 000 kilometrů a je vidět zde. Na 80-ti kilometrové Pandoře se dají rozlišit struktury o rozměru pouhých 300 metrů. Zdá se, že krátery na Pandoře pokrývá určitý druh materiálu, který jim dává hladký vzhled, a to na rozdíl od houbovitého Hyperionu, což je další malý měsíček Saturnu. Přes povrch malého měsíce jsou vidět zajímavé brázdy a hřebeny. Pandora je zvláště zajímavá proto, protože spolu s dalším doprovodným měsíčkem Prometheus pomáhá udržovat částice v Saturnovu prstenci F ve zřetelném prstenci.

Štítky: Pandora, Saturn, Shepherd moon


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »