Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova Pandora zblízka

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vypadají krátery na malém Saturnově měsíčku Pandora zblízka? NASA před dvěma týdny navedla kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu do blízkosti tohoto měsíčku a tak pomohla odpovědět na tuto otázku. Snímek Pandory s dosud nejvyšším rozlišením byl pořízen ze vzdálenosti asi 40 000 kilometrů a je vidět zde. Na 80-ti kilometrové Pandoře se dají rozlišit struktury o rozměru pouhých 300 metrů. Zdá se, že krátery na Pandoře pokrývá určitý druh materiálu, který jim dává hladký vzhled, a to na rozdíl od houbovitého Hyperionu, což je další malý měsíček Saturnu. Přes povrch malého měsíce jsou vidět zajímavé brázdy a hřebeny. Pandora je zvláště zajímavá proto, protože spolu s dalším doprovodným měsíčkem Prometheus pomáhá udržovat částice v Saturnovu prstenci F ve zřetelném prstenci.

Štítky: Pandora, Saturn, Shepherd moon


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »