Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova Pandora zblízka

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vypadají krátery na malém Saturnově měsíčku Pandora zblízka? NASA před dvěma týdny navedla kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu do blízkosti tohoto měsíčku a tak pomohla odpovědět na tuto otázku. Snímek Pandory s dosud nejvyšším rozlišením byl pořízen ze vzdálenosti asi 40 000 kilometrů a je vidět zde. Na 80-ti kilometrové Pandoře se dají rozlišit struktury o rozměru pouhých 300 metrů. Zdá se, že krátery na Pandoře pokrývá určitý druh materiálu, který jim dává hladký vzhled, a to na rozdíl od houbovitého Hyperionu, což je další malý měsíček Saturnu. Přes povrch malého měsíce jsou vidět zajímavé brázdy a hřebeny. Pandora je zvláště zajímavá proto, protože spolu s dalším doprovodným měsíčkem Prometheus pomáhá udržovat částice v Saturnovu prstenci F ve zřetelném prstenci.

Štítky: Pandora, Saturn, Shepherd moon


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »