Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna v Andromedě

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Astronomové na Zemi často fotografují krásnou Galaxii v Andromedě. Pohled na tuto nejbližší velkou spirální galaxii, též označovanou M31, s jejími tmavými prachovými pásy, jasným žlutavým jádrem a spirálními rameny protkávanými modrým světlem hvězd, je dobře známý. Ovšem tato mozaika z dobře exponovaných úzkopásmových snímků představuje prvotřídní barevný portrét našeho sousedního vesmírného ostrova a nabízí ve stejném zorném poli pohled na docela neznámé, slabé načervenalé mračna zářícího ionizovaného vodíku. Přesto jsou tato mračna ionizovaného vodíku nejspíše v popředí scény, dobře uvnitř Galaxie Mléčné dráhy. Mohly by souviset se všudepřítomnými prachovými mezihvězdnými cirry, které jsou rozptýleny stovky světelných let nad naší galaktickou rovinou. Pokud by se nacházely ve vzdálenosti Galaxie Andromedy 2,5 miliónu světelných let daleko, tak by musely být enormní, jelikož samotná Galaxie Andromeda měří asi 200 000 světelných let.

Přednáška APOD: Pátek, 6. ledna, Společnost amatérských astronomů v New York City.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Vodík, Hii


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »