Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna v Andromedě

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Astronomové na Zemi často fotografují krásnou Galaxii v Andromedě. Pohled na tuto nejbližší velkou spirální galaxii, též označovanou M31, s jejími tmavými prachovými pásy, jasným žlutavým jádrem a spirálními rameny protkávanými modrým světlem hvězd, je dobře známý. Ovšem tato mozaika z dobře exponovaných úzkopásmových snímků představuje prvotřídní barevný portrét našeho sousedního vesmírného ostrova a nabízí ve stejném zorném poli pohled na docela neznámé, slabé načervenalé mračna zářícího ionizovaného vodíku. Přesto jsou tato mračna ionizovaného vodíku nejspíše v popředí scény, dobře uvnitř Galaxie Mléčné dráhy. Mohly by souviset se všudepřítomnými prachovými mezihvězdnými cirry, které jsou rozptýleny stovky světelných let nad naší galaktickou rovinou. Pokud by se nacházely ve vzdálenosti Galaxie Andromedy 2,5 miliónu světelných let daleko, tak by musely být enormní, jelikož samotná Galaxie Andromeda měří asi 200 000 světelných let.

Přednáška APOD: Pátek, 6. ledna, Společnost amatérských astronomů v New York City.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Vodík, Hii


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »