Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pekuliární galaxie v Arp 273

Uznání a copyright: Wolfgang Ries/Stefan Heutz (Astrokooperation)

Paprsčité hvězdy v popředí tohoto kosmického portrétu jsou dobře uvnitř naší vlastní Mléčné dráhy. Ty dvě pro oči tak zajímavé galaxie se nacházejí daleko za Mléčnou dráhou, ve vzdálenosti přes 300 miliónů světelných let. Za jejich zborcený vzhled můžou gravitační slapy během těsných vzájemných přiblížení. Galaxie jsou katalogizovány jako Arp 273 (též UGC 1810), vypadají jako pekuliární (zvláštní), ale interagující galaxie se ve vesmíru považují za běžné. Například o blízké velké spirální Galaxii v Andromedě vzdálené něco kolem 2 miliónů světelných let je známo, že se přibližuje k Mléčné dráze. Interakce v Arp 273 je analogická s přiblížením M31 a Mléčné dráhy ve vzdálené budoucnosti. Opakovaná přiblížení galaxií v kosmických časových měřítcích mohou nakonec vyústit do jediné galaxie. Jasná jádra galaxií v Arp 273 od sebe z naší perspektivy dělí pouze něco přes 100 000 světelných let.

Zítřejší přednáška APOD: Společnost amatérských astronomů v New York City.

Štítky: Arp273, Ugc1810, Interacting galaxies, Peculiar galaxies, Mléčná dráha


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »