Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach, hvězdy a galaxie

Uznání a copyright: Ignacio de la Cueva Torregrosa (Capturandoeluniverso, A.A.E.)

Na tomto hloubkovém pohledu do tohoto koutu oblohy se hojně vyskytují paprsčité hvězdy a zlověstné tvary. Dobře komponované pole pokrývá v souhvězdáí Pegasus asi dva úplňky. Jasné hvězdy vykazují pochopitelně difrakční paprsky, což je jev běžně způsobovaný vnitřními podpěrami zrcadlových dalekohledů a jistě se nacházejí uvnitř naší Mléčné dráhy. Slabé, ale všude přítomné mraky mezihvězdného prachu stoupají nad galaktickou rovinu a slabě odrážejí kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Jsou známé jako cirry vysokých šířek nebo mlhoviny ozařované kolektivním světlem hvězd a váží se na molekulární mračna. Scénu v tomto případě vyplňuje difuzním mračno katalogizované jako MBM 54 ve vzdálenosti méně než tisíc světelných let. Skrz duchovité útvary včetně výrazné spirální galaxie NGC 7497 ve vzdálenosti 60 miliónů světelných let jsou vidět další galaxie daleko za Mléčnou dráhou. Téměř ve středu pole je z boku je vidět, jak spirální ramena a prachové pásy NGC 7497 odrážejí barvy hvězd a prachu Mléčné dráhy.

Štítky: Prach, Molekulární mračno, Pegasus, High latitude cirrus, Ngc7497, Mbm54


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »