Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce nad newyorským přístavem

Uznání a copyright: Stan Honda

Západ Měsíce 1. ledna je zde zachycen na noční obloze nad mořem z přístavního města New Yorku. Přes závoj řídkých mraků svítí teplé měsíční světlo novoročního, asi 3 dny starého Měsíce ve fázi srpku. Asi 10 procent měsíčního kotouče je osvětleno. Na zamlžené městské obloze lze snadno spatřit Venuši, která září nad západním obzorem a začíná rok jako pozemská Večernice. Venuše při pohledu ze Země, podobně jako Měsíc, prochází fázemi. Pohled dalekohledem na kotouček brilantní vnitřní planety na začátku roku ukáže asi 50 procent osvětlených a kotouček se sice zvětšuje, ale počátkem března ukáže jen tenký srpek. Newyorský přístav vítá osvětlenou sochou svobody, která tvoří pozemský roh na pomyslném nočním trojúhelníku světel zcela vlevo.

Dnešní přednáška APOD: Společnost amatérských astronomů v New York City.

Štítky: Moonset, New York City, Venuše


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M63

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »