Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 249 a mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Eric Coles

Na této pěkné teleskopické mozaice je normálně slabá a prchavá mlhovina Medúza. Scénu dole ukotvuje jasná hvězda Eta Geminorum, u nohy nebeského blížence a mlhovina Medúza je ten jasný emisní oblouk s výběžky dole a vlevo od středu. Kosmická Medúza je je součástí bublinovitého zbytku supernovy IC 443, což je rozpínající se mračno trosek po výbuchu hmotné hvězdy. Světlo z této exploze poprvé dosáhlo Zemi před více než 30 000 lety. O mlhovině Medúza je známo, že podobně jako její přízeň v astrofyzikálních vodách, zbytek po supernově Krabí mlhovina, také hostí zbytek zkolabovaného jádra hvězdy, neutronovou hvězdu. Vpravo nahoře je emisní mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 249. Mlhovina Medúza je asi 5000 světelných let daleko. Tento úzkopásmový kompozitní obraz v Hubblově paletě by v té vzdálenosti zabíral asi 300 světelných let.
Oprava: Na správný pravopis slova Medúza upozornil Karel Štech.

Štítky: Ic444, Sh2-249, Ic443, Zbytek supernovy, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »