Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina

Uznání a copyright: Martin Pugh

Krabí mlhovina je katalogizovaná jako M1, tedy první objekt ve slavném seznamu Charles Messiera objektů, které nejsou komety. Krabí mlhovina je nyní známa jako zbytek supernovy, trosky po smrtící explozi hmotné hvězdy, které byli svědky astronomové v roce 1054. Tento ostrý pozemský teleskopický pohled využívá pro sledování emise ionizovaných atomů kyslíku a vodíku (modrá a červená) a zkoumá propletená vlákna ve stále se rozpínajícím mračnu. Ve středu mlhoviny je vidět jasná skvrna, pulzar v Krabí mlhovině, což je neutronová hvězda, která se otáčí 30 krát za sekundu a je jedním z nejexotičtějších objektů, které jsou známy moderním astronomům. Tento zkolabovaný pozůstatek hvězdného jádra funguje jako kosmické dynamo a pohání emisi Krabí mlhoviny přes celé elektromagnetické spektrum. Krabí mlhovina měří asi 12 světelných let a nachází se asi 6500 světelných let v souhvězdí Býka (Taurus).

Štítky: Zbytek supernovy, Krabí mlhovina, Pulsar, M1


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »